Już 5 października rusza I Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dzieci mają głos” – wyjątkowe wydarzenie, podczas którego to mali widzowie zdecydują, który spektakl jest najlepszy. 

Już 5 października rusza I Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dzieci mają głos” – wyjątkowe wydarzenie, podczas którego to mali widzowie zdecydują, który spektakl jest najlepszy. W programie festiwalu znalazły się trzy znakomite przedstawienia:  „Bajka nie tylko o smoku” – w wykonaniu Teatru Klasyki Polskiej,  „Niesamowite przygody skarpetek” – Teatr Lalki i Aktora w Łomży,  „Wanna Archimedesa” – spektakl przygotowany przez Impresariat Teatralny M-BART we współpracy z Fundacją im. Ireny Kwiatkowskiej.

Festiwal to nie tylko uczta teatralna – na uczestników czekają spotkania z aktorami, wspólne zdjęcia i rozmowy, a dla widzów którzy obejrzą wszystkie spektakle – nagrody niespodzianki! 
Finał festiwalu 4 stycznia 2026 roku o godz. 16:00 uświetni spektakl Teatru ES pt. „Kraina Śpiochów”, który zakończy to wyjątkowe święto teatru dedykowane najmłodszym. 

Program:

5 października godz. 16:00
„Bajka nie tylko o smoku” – w wykonaniu Teatru Klasyki Polskiej


Nie każdy smok musi być straszny! Bo zawsze zdarzają się wyjątki... Teatr Klasyki Polskiej zaprasza najmłodszych widzów na muzyczno - poetycki spektakl w reżyserii Lidii Sadowej. „Bajka nie tylko o smoku" Ireneusza Iredyńskiego to mądra, satyryczna opowieść przede wszystkim dla dzieci, ale też dla nas – dorosłych, żyjących tu i teraz, którzy być może zapomnieli o swojej wyjątkowości. To opowieść o mieszkańcach zwyczajnego miasteczka Parasol. Codzienność pełnoprawnych obywateli zarządzaną przez „Bardzo ważnego Burmistrza" przerywa nagle wizyta Smoka i Cudownego Ptaka. Mieszkańcy miasta zamknięci w racjonalnych, pragmatycznych pancerzach ludzi poważnych i dorosłych zostają wystawieni na próbę. Spotkanie z „innym" wyzwoli ich wyobraźnie, przypomni o drzemiących pod warstwami „normalności" unikalnych marzeniach.

W spektaklu mówimy też o chorobie naszych czasów, o tej depresyjności, która pojawia się, kiedy kilkakrotnie zderzymy się z okrutnym, oceniającym szufladkującym nas światem, który ośmiesza nasze marzenia. Tracimy wtedy nadzieję i wchodzimy w podobny do mieszkańców Parasola „automatyzm", w życie od pierwszego do pierwszego – podkreśla.

„Bajka nie tylko o smoku" pokazuje, jak prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem może otworzyć i przemienić serce. Uświadamia nam, że każdy ma swoją niepowtarzalną wartość. Najmłodsi widzowie będą mogli zanurzyć się w „świat teatru" i poznać wartość marzeń, które w nich drzemią.

16 listopada godz. 16:00
„Niesamowite przygody skarpetek” – Teatr Lalki i Aktora w Łomży,

Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy jedną. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo prezydentami. Scenariusz widowiska pomyślany jest jako forma programu telewizyjnego na żywo, w którym główną postacią jest Pan Telewizorek, prowadzący autorski program „Dom na wesoło, czyli kopnięty dom”. Nasi bohaterowie to rodziny Kowalskich i Malinowskich, które ze sobą rywalizują, ale w sposób zupełnie neutralny, serdeczny, przyjazny oraz bawią się tekstem i humorem sytuacyjnym, wykreowanym przez Justynę Bednarek we wspaniałej książce dla dzieci „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.

7 grudnia godz. 16:00
„Wanna Archimedesa” – spektakl przygotowany przez Impresariat Teatralny M-BART we współpracy z Fundacją im. Ireny Kwiatkowskiej

Zapraszamy na fantastyczny musical edukacyjny, który wprowadza dzieci i młodzież w fascynujący świat odkryć, wynalazków I radości! 
Mądry i zabawny Profesor Rozumny zabiera swoich uczniów – a wraz z nimi całą widownię – w wyjątkową podróż przez epokowe odkrycia naukowe. Dzieci poznają prawo Archimedesa, zasady dynamiki Newtona, dokonania Einsteina oraz przeżyją morską przygodę z Krzysztofem Kolumbem, odkrywając Amerykę na pokładzie słynnej Santa Marii.
Podczas spektaklu dzieci wcielają się w rolę uczniów naukowca, śpiewają, rozwiązują zagadki i uczestniczą w eksperymentach w pełnym tajemnic klasie-laboratorium. Tam dowiedzą się m.in. kto wynalazł koło, dlaczego przedmioty pływają oraz czym jest przyciąganie ziemskie.

Zapraszamy!

Ceny biletów: Dorośli: 60 zł, Dzieci: 40 zł 
Rezerwacje i bilety dostępne w kasie CKiS (tel. 25 794 31 89) w biletomatach (CKiS, Galeria Siedce) oraz online: https://biletyna.pl/Siedlce/Centrum-Kultury-i-Sztuki-im-Andrzeja-Mezeryckiego-Scena-Teatralna-Miasta-Siedlce