Uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 w Siedlcach zwyciężyli w drugiej edycji organizowanego przez Izbę Architektów RP ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Kształtowanie przestrzeni". Tematem konkursu, w którym triumfowali młodzi siedlczanie, było zaprojektowanie: "Miejsca spotkań - dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku - razem i osobno".

Program, polegający na uczeniu młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej rozumienia zagadnień przestrzennych, zyskuje coraz większą popularność. W roku szkolnym 2014/2015 do towarzyszącego mu konkursu zgłosiło się aż 35 zespołów ze szkół z całej Polski. Spośród nich jury konkursowe wyłoniło pięciu finalistów. – Zajęcia w ramach programu "Kształtowanie przestrzeni" może poprowadzić każdy nauczyciel. Program napisany jest bardzo przystępnie a dodatkowo Izba Architektów oferuje szkolenia oraz pomoc architektów w prowadzeniu i przygotowaniu lekcji – informuje dr arch. Andrzej Poniewierka, przewodniczący jury konkursowego.
W zakończonym roku szkolnym zajęcia prowadzone były w trzech blokach tematycznych - "Mój dom", "Dzielnica, wieś, miasto, metropolia" oraz "Budowle na przestrzeni wieków", zgodnie z podręcznikiem dla nauczycieli zawierającym rozpisane scenariusze lekcji, a także zaopatrzonym w arkusze informacyjne i arkusze pracy dla uczniów. Ponadto, na podstawie "Opinii historyczno-urbanistycznej" prof. Kazimierza Kuśnierza, wybrano 16 polskich miast z tradycją historyczną i współczesnymi perspektywami rozwojowymi, po jednym w każdym województwie. Znalazły się one w części programu pt.: "Miasteczka polskie". Wybrane miasta użyczyły swojej historii do prześledzenia procesu urbanizacji od najwcześniejszego osadnictwa aż do czasów współczesnych.
Po raz kolejny programowi edukacyjnemu towarzyszył konkurs z nagrodami, do którego zgłosiło się 35 zespołów ze szkół w całej Polsce. W ramach pracy konkursowej na zadany temat: "Miejsce spotkań - dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku - razem i osobno" uczniowie musieli przygotować krótką prezentację złożoną z 7 slajdów. Trzy z nich miały przedstawiać koncepcję projektu, trzy następne dokumentować przebieg pracy, a ostatni slajd - przedstawiać zespół projektowy.
Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nagroda główna w kategorii szkół gimnazjalnych powędrowała do Publicznego Gimnazjum nr 1 w Siedlcach, w którego zespole znaleźli się: Paulina Kita, Monika Mirosław, Natalia Somla, Katarzyna Jońska, Kamila Zboina, Kamil Biardzki, Mateusz Skup oraz nauczycielki Bożena Prachnio, Jolanta Hardej, Małgorzata Olczak.

Nagroda w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przypadła Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie. Wyróżnienia zdobyły Gimnazjum nr 55 im. Adama Bytnara “Rudego" oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie ze Szczecina. Wyróżnienie specjalne przyznane przez Mazowiecką Okręgową Izbę Architektów RP przyznano Zespołowi Szkół nr 53 im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie.