W niedzielę, 1 marca już po raz piąty obchodzono w Siedlcach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas skromnych, ale wymownych uroczystości wspominano żołnierzy antykomunistycznego podziemia – żołnierzy wyklętych, którzy w czasach zniewolenia i beznadziei, walczyli o wolną Polskę, pisząc następnym pokoleniom swój testament.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele garnizonowym, które przewodniczył ks. płk Andrzej Dziwulski, kapelan garnizonu siedleckiego. Eucharystia zgromadziła wielu mieszkańców Siedlec, przedstawicieli władz państwowych na czele z posłem Krzysztofem Tchórzewskim, władz samorządowych Miasta Siedlce reprezentowanych przez prezydenta Wojciecha Kudelskiego i przewodniczącego Rady Miasta Henryka Niedziółkę. Powiat Siedlecki reprezentował wicestarosta Michał Okniński. Nie zabrakło przedstawicieli wojska na czele z dowódcą garnizonu Siedlce ppłk. Krzysztofem Krawczykiem. Licznie na uroczystości przybyli członków stowarzyszeń patriotycznych oraz młodzież siedleckich szkół, strzelcy i harcerze. Po raz pierwszy w zorganizowanej grupie wystąpili także członkowie Związku Polskich Spadochroniarzy Oddział XXVII w Siedlcach. Szczególny charakter Eucharystii sprawowanej w intencji Żołnierzy Wyklętych podkreślił udział licznych pocztów sztandarowych oraz Orkiestry Wojskowej pod dyrekcją por. Dariusza Kaczmarskiego. Po zakończonej Mszy św. kapelan garnizonu siedleckiego poświęcił pamiątkowe ryngrafy Grupy Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych Okręg XII Podlaski.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w zwartej kolumnie z Placu Tysiąclecia, ulicami Sienkiewicza i Floriańską, na Skwer Wileński. Tam pod pomnikiem V i VI Wileńskiej Brygady Armii Krajowej kontynuowano obchody święta. Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał prezydent Siedlce Wojciech Kudelski. Przypomniał on niezłomną postawę żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy nie podporządkowali się dyktatowi trzech mocarstw oddających Polskę na prawie pół wieku pod sowieckie panowanie. - Trzeba przypominać tych bohaterów, którzy mimo takiej nagonki na nich, którzy pomimo tego, że wiedzieli, że nie mają szans, w tym czasie na wygraną, stawali do walki i walczyli. Myślę, że My dzisiaj, możemy powiedzieć że to oni byli wygranymi. Dzięki nim mamy dzisiaj wolną Polskę. Ta iskra podtrzymywana przez nich podpaliła ten cały system komunistyczny, spowodowała, że bez wielkiej wojny uzyskaliśmy w naszym państwie wolność.


Prezydent Kudelski przypomniał także ideę utworzenia tego święta, której inicjatorem był św. pamięci prezydent Lech Kaczyński i przyczyniło się w dużej mierze do rozbudzenia w Polsce ducha patriotycznego. Nawiązał także do wystąpień niektórych polskich polityków i historyków. Jako krótkowzrocznych ocenił tych, którzy nawołują Polskę do opuszczenia walczącej teraz z Rosją Ukrainy. Zachęcił, by w nadchodzących wyborach przepytywać kandydatów z pomysłów na politykę zagraniczną i dbałości o narodowe bezpieczeństwo.

Przemówienie prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego

W kolejnych punktach uroczystości por. Piotr Syczuk odczytał Apel Pamięci, a kompania reprezentacyjna 1 Brygady Pancernej oddała salwę honorową. Pod pomnikiem V i VI Wileńskiej Brygady Armii Krajowej liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości Orkiestra Wojskowa zagrała wiązankę melodii patriotycznych. Wystąpiła także młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Tadeusza Kościuszki. Przygotowany przez uczniów kilkunastominutowy montaż słowno-muzyczny poświęcony żołnierzom wyklętym oraz rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu został nagrodzony gromkimi brawami przez uczestników obchodów tego święta.

Dariusz Dybciak