W ostatni piątek sierpnia po raz czterdziesty czwarty w tej kadencji obradowali Siedleccy Radni. W programie sesji znalazły się uchwały o zmianie godzin płatnego parkowania, przyjęcia planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, a także przyjęto sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Siedlce.


Sesja rozpoczęła się od uhonorowania odznakami Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej osób zasłużonych dla tej charytatywnej instytucji. Stefan Matwiejczyk – z siedleckiego PKPS wspólnie z prezydentem Wojciechem Kudelskim i przewodniczącym Henrykiem Niedziółką przekazali te zaszczytne wyróżnienia Annie Sochackiej (srebrna oznaka), Krzysztofowi Dębińskiemu (srebrna odznaka) oraz Piotrowi Karasiowi i Bogumiłowi Kacprzakowi (odznaki brązowe). Rozstrzygnięto również konkurs na wyróżniającą się wspólnotę mieszkaniową pod względem estetyki administrowanej nieruchomości. Do konkursu przystąpiło kilkanaście wspólnot z pośród, których wyróżniono pięć. Jak mówiła radna Stanisława Wardak komisja konkursowa brała pod uwagę wygląd budynku, estetykę otoczenia, a także rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami. Wyróżnienia zdobyły wspólnoty mieszkaniowe: Poznańska 105 i 107, Nowy Świat 6, Sokołowska 85 oraz Kazimierzowska 23B.


Mniej płatnych godzin w strefie
Radni podjęli uchwałę skracającą czas płatnego postoju w strefie parkingowej. Odpłatność będzie obowiązywała od godziny 9 rano do 16, a nie jak do tej pory do siedemnastej. Zmiana podyktowana była faktem, że większość instytucji publicznych pracuje właśnie do godziny 16 i po tym czasie parking pustoszeje. Przypomnijmy, że strefa płatnego parkowania obowiązuje wokół Skweru Niepodległości na miejscach postojowych w ciągu ulic Piłsudskiego, Skwer Niepodległości, Pułaskiego i Kochanowskiego. W dyskusji prezydent Wojciech Kudelski podkreślał, że w tej chwili nie ma potrzeby rozszerzania strefy. Pojawiło się wiele miejsca do postoju w kwartale ulic Pułaskiego, Floriańskiej, Sienkiewicza i Kilińskiego, zostały tam wyburzone stare kamienice, dzięki czemu uwolniło się sporo terenów, które zanim zostaną na nowo zabudowane doskonale można wykorzystać jako tymczasowe rozwiązania parkingowe.


Nowy plan transportowy
Obowiązek sporządzania dokumentów określających kierunki rozwoju transportu publicznego podyktowane jest wymogami ustawowymi, a także wzrastającym natężeniem ruchu. Pozwala on określić strefę oddziaływania miejskiego transportu publicznego, która znacznie wykracza poza teren miasta, a także zdiagnozować potrzeby i kierunki rozwoju w tym zakresie. Plan transportowy został sporządzony nie tylko dla obszaru miasta, ale również gmin, które na mocy porozumień powierzyły organizację zbiorowego transportu publicznego Miastu Siedlce.


Poparcie dla budowy autostrady A2
Radni podjęli uchwałę popierającą społeczną akcje "Autostrada A2 do Terespola". Mieszkańcy południowego Podlasia i wschodniej części Mazowsza apelują do premiera rządu o przyśpieszenie realizacji odcinka autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Terespolem. Inicjatorzy tej akcji podkreślają ogromne znaczenie budowy nowoczesnej drogi dla rozwoju gospodarczego wschodnich terenów Polski. Ważne jest również bezpieczeństwo, a także napływ inwestycji, które tak bardzo potrzebne są wschodnim terenom kraju. Przyjęta przez radę uchwała trafi do kancelarii Prezesa Rady Ministrów i będzie kolejnym głosem samorządowców, w tej ważnej i strategicznej dla całej Polski sprawie.