Do 5 września można składać wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych. W tym roku rządowy program "Wyprawka Szkolna" obejmie pomocą uczniów, z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 539 zł netto.
Wnioski o dofinansowanie z programu "Wyprawka szkolna" należy złożyć u dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w nowym roku szkolnym 2014/2015 w terminie do 5 września 2014 roku. Wzory wniosków znajdują się w szkołach oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Urzędu Miasta Siedlce.
Nowe przepisy modyfikują katalog uczniów objętych programem "Wyprawka szkolna", m.in. wyłączeni zostali z programu uczniowie klasy I szkoły podstawowej, którym zapewniony zostanie bezpłatny podręcznik.
Z dniem 31 lipca 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych (Dz. U. poz. 1024). Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania pomocy uczniom objętym rządowym programem pomocy uczniom w 2014 r. - "Wyprawka szkolna" ustanowionym uchwałą nr 144/2014 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r., formy i zakres pomocy oraz tryb postępowania w sprawie udzielania pomocy.
Nowe przepisy przewidują dofinansowanie zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Pomoc na podstawie nowych przepisów udzielana będzie także na zakup materiałów edukacyjnych (w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym).
W porównaniu z przepisami obowiązującymi w latach poprzednich wprowadzono dofinansowanie do zakupu podręczników do kształcenia w zawodach. Ponadto objęto pomocą nową grupę uprawnionych - uczniów słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, oraz uczniów z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera. Program obejmuje zatem pomocą wszystkich uczniów niepełnosprawnych, z wyjątkiem uczniów niewidomych. Natomiast wyłączeni zostali z programu uczniowie klasy I szkoły podstawowej, ze względu na zapewnienie tym uczniom bezpłatnych podręczników. Wyjątek stanowią uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Mogą oni w klasie I szkoły podstawowej otrzymać dofinansowanie na zakup materiałów edukacyjnych, jeśli nie będą korzystać z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.