
Zygmunt Urbanowicz pochodził z Siedlec. Był artystą malarzem, rzeźbiarzem i poetą, twórcą wielu obrazów patriotycznych m.in. autorem wizerunku przedstawiającego hetmana Stanisława Żółkiewskiego na tle jazdy polskiego rycerstwa. Obraz ten zdobi salę historyczną liceum. Tworzył poezję patriotyczną. Był absolwentem „Żółkiewskiego”.
Ksiądz Profesor Czesław St. Bartnik nazwał Zygmunta Urbanowicza Wielkim Poetą Świętego Podlasia, Wielkim Synem Polski i Mistrzem Słowa. W roku 2005 Światowa Federacja Polskich Kombatantów przyznała mu dyplom za wybitny wkład w umacnianiu polskiego patriotyzmu i polskich tradycji narodowych.
W grudniu 2010 roku otrzymał prestiżową nagrodę Prezydenta Miasta Siedlce Aleksandrię, a w czerwcu 2013 roku Wawrzyn Siedlecki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. W 2014 r. otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta na przygotowanie do druku tomu wierszy z reprodukcjami obrazów o tematyce historyczno-patriotycznej.
26 lutego 2010 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta został uroczyście zawieszony obraz Zygmunta Urbanowicza upamiętniający 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina - Polonez As-dur.
Zygmunt Urbanowicz w latach 1975-1983 mieszkał w Szklarskiej Porębie. Był tam cenionym artystą. Jest twórcą obrazów patriotycznych takich jak Polonez As-dur op. 53 oraz twórcą poezji patriotycznej. W roku 1993 wydał tomik wierszy z własnymi ilustracjami pt. „Szklarska Poręba mojej pamięci”. W roku 1997 opublikował w Polskiej Oficynie Wydawniczej tomik wierszy pt. „Powróćmy do Polski”. Autor wydał także inne tomy poezji m.in. „O! Wznieś się Orle biały”, „Polsko, zbudź się” czy „Nasz los to polski los”.
Autor pochodzi z bardzo patriotycznej rodziny. Jest spokrewniony ze słynnym dowódcą Dywizjonu 303 - Witoldem Urbanowiczem.
Ta miłość do Polski i troska o nią nie jest przypadkowa. Miłość do Polski wyssał z mlekiem matki. Matka Janina z domu Popławska w czasie okupacji organizowała komplety tajnego nauczania. To właśnie ona wywarła wielki wpływ na jego postawę patriotyczną. Pomimo ciężkich warunków znajdowała czas, by opowiadać synom Wiesławowi i Zygmuntowi o Polsce. Czytała im wiersze i śpiewała pieśni patriotyczne.
Zygmunt Urbanowicz został wierny tradycji swego Domu Rodzinnego - Domu Polskiego pozostał wierny Polsce i Narodowi Polskiemu.
Zmarł 23 marca 2025 r. w Siedlcach w wieku 89 lat.