Dzisiaj, 4 lipca, w Ministerstwie Edukacji i Nauki została podpisana umowa o objęcie wsparciem przedsięwzięcia: Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w branży elektroenergetycznej z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Wartość projektu: 15 585 016,00 zł, w tym dofinansowanie: 13 000 000,00 zł.
Celem przedsięwzięcia jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży elektroenergetycznej poprzez utworzenie (wybudowanie nowego budynku) przy Centrum Kształcenia Zawodowego w Siedlcach i wsparcie funkcjonowania BCU z dziedziny Elektryka do 30 czerwca 2026 roku.
Prezydent podpisał umowę w imieniu partnerstwa składającego się z Miasta Siedlce (Lidera projektu) oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich (podmiot branżowy) a także Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i firmy Asaj Sp. z o.o. (partnerzy dodatkowi).
Główne zadania: budowa budynku BCU, doposażenie 16 pracowni zawodowych wsparcie funkcjonowania w tym: przeszkolenie 790 osób, w tym 530 osób dorosłych, 160 osób młodych (uczniowie, studenci), 100 nauczycieli kształcenia zawodowego.
W Siedlcach będą funkcjonowały dwie placówki typu BCU, umowa na pierwsze BCU w dziedzinie interoperacyjność systemu kolei została podpisana jako pierwsza w Polsce w dniu 14 czerwca 2023 roku.
Utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności zarówno w dziedzinie: elektryka, jak również interoperacyjność systemu kolei, to szansa stworzenia dostosowanej do potrzeb rynku pracy oferty edukacyjnej, co ma bezpośrednie przełożenie na rozwój naszego miasta zarówno społeczny, jak również gospodarczy. To u nas, w Siedlcach zarówno młodzież, ale również osoby dorosłe i nauczyciele przedmiotów zawodowych, będą mogli podwyższać, uzupełniać lub zdobywać kwalifikacje właśnie w tych dziedzinach, zdobywając umiejętności w nowoczesnych pracowniach w oparciu o programy przygotowane przez specjalistów branżowych (Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Politechnika Bydgoska, Asaj Sp. z o.o., PKP Intercity S.A., Związek Pracodawców Kolejowych), którzy są Partnerami naszych projektów i którzy to wiedzą najlepiej, jakie umiejętności, uprawnienia powinien mieć pracownik, aby spełniać wymagania ciągle zmieniającego się rynku pracy.
Dzięki temu, że to właśnie w Siedlcach powstaną Branżowe Centrum Umiejętności staniemy się ośrodkiem szkolenia kadr dla gospodarki, ale również szeroko pojętej współpracy z pracodawcami w dwóch bardzo ważnych dla rozwoju i funkcjonowania kraju dziedzinach.
To szansa nawiązania trwalej współpracy z przedsiębiorcami oraz wzmocnienie poczucia, że rozwój kadr i budowanie oferty edukacyjnej odpowiadającej na potrzeby przedsiębiorców jest naszym wspólnym obowiązkiem. Bez tej ścisłej współpracy oraz wspólnej odpowiedzialności dostosowania miejsc, w których młodzi ludzie, ale również dorośli zdobywają, umiejętności zawodowe, bez dostosowania programów, kursów, ale również „wabików” w postaci konkursów, olimpiad, wspólnej promocji dziedzin, w których ciągle brakuje pracowników, powoduje poczucie niedostosowania wykształconych kadr do potrzeb rynku pracy. Wsparcie gospodarki w pozyskiwaniu kadr, wzrost zainteresowania młodzieży kształceniem zawodowym, zwiększenie udziału pracodawców w takim kształceniu, upowszechnienie najnowszych technologii, wsparcie szkół i uczelni w nawiązywaniu relacji z biznesem oraz zwiększenie lokalnego i regionalnego potencjału inwestycyjnego, stanowi ogromną szansę rozwoju społeczno-gospodarczego naszego miasta, co ma bezpośrednie przełożenie na zwiększenie jakości życia wszystkich mieszkańców.