Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Honorowego Obywatela Miasta Siedlce Zygmunta Goławskiego.

Miał 96 lat.

Msza Św. Pogrzebowa odprawiona zostanie 13 marca (sobota) o godz. 13:00 w Kościele Katedralnym.







Zygmunt Goławski - Honorowy Obywatel Miasta Siedlce



Pan Zygmunt Goławski już jako kilkunastoletni chłopiec podejmuje aktywną organizacyjną działalność polityczną. Po wybuchu II wojny światowej, po powstaniu Narodowych Sił Zbrojnych trafia pod ps. "Sokół II" do jej szeregów. Prowadzi to do aresztowania w 1944 roku przez NKWD i wywózki na Sybir. Ma wówczas 19 lat i jest jednym z najmłodszych więźniów. Trzymany jest w obozie w Jogle, a następnie w Borowiczach. Z rosyjskich łagrów zostaje wypuszczony w 1946 roku i powraca do Siedlec.
Doświadczenia z władzą komunistyczną nie przestraszają Zygmunta Goławskiego. Nie idzie na żadne układy i kompromisy. Nie boi się mówić prawdy o najnowszej historii Polski, o agresji Rosji na Polskę 17 września 1939 roku, o Katyniu, o Jałcie. Jego mieszkanie przy ul. Kilińskiego, róg 3 Maja staje się miejscem spotkań ludzi nie umiejących pogodzić się z rzeczywistością tamtych lat. Ma stałe kontakty z Kurią Biskupią w Siedlcach i księżmi całej diecezji. W 1963 roku pod zarzutem druku i kolportażu bezdebitowych wydawnictw, zostaje aresztowany i osadzony na 3 miesiące w więzieniu na Rakowieckiej. W 1967 roku ponownie trafia do pawilonu dla więźniów politycznych. W 1972 roku jako jedyny przeciwstawił się siedleckiej mafii zastraszającej i szantażującej wielu mieszkańców miasta i okolić, kierowanej przez szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Siedlcach – płk. Jana Rypińskiego. Uczestniczy aktywnie w tworzeniu się niepodległościowych ruchów opozycyjnych od początku ich powstania. Współpracuje z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Następnie tworzy Siedlecko – Podlaską Grupę Ludowo – Narodową. W 1978 roku pomaga powołać Podlaski Komitet Samoobrony Ludzi Wierzących.

W 1980 roku w mieszkaniu pana Zygmunta Goławskiego powstaje pierwszy w Siedlcach Niezależny Związek Zawodowy "Podlasie" przekształcony później w NSZZ "Solidarność". Za swoją niepodległościową działalność opozycyjną zostaje 11 listopada 1980 roku aresztowany. Uwolniony zostaje po bezprecedensowej ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Po ogłoszeniu stanu wojennego ukrywa się. Po obławie w kwietniu 1982 roku zostaje internowany. Jego pryncypialność i nieugięta postawa w walce o prawdę powoduje, że w 1984 roku występuje z KPN i współtworzy Polską Partię Niepodległościową. W maju 1988 roku wchodzi ona w skład Porozumienia Partii i Organizacji Niepodległościowych.
W 1989 roku Pan Zygmunt Goławski nie zgadza się z porozumieniem "Okrągłego Stołu". Uważa je za zdradę narodu, bowiem do rozmów nie zostają zaproszeni przedstawiciele znacznych rzeszy katolicko – prawicowego, niepodległościowego społeczeństwa.

Działalność społeczna i polityczna Pana Zygmunta Goławskiego na arenie ogólnopolskiej nie powodowała nigdy zaniedbań potrzeb lokalnych. Z inicjatywy i przy współudziale Pana Zygmunta Goławskiego powstaje Związek Sybiraków w Siedlcach oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg XII Podlaski. W obu tych związkach jest prezesem szczebla wojewódzkiego. Stawia sobie za cel jednocześnie grup kombatanckich i niepodległościowych.

W ostatnich latach Pan Goławski poświęcał się idei upamiętnienia miejsc pamięci narodowej Siedlec i Podlasia. Jest to kontynuacja tej działalności jeszcze z czasów komunistycznych, kiedy to stawiał 30 lipca 1980 roku na Powązkach Pomnik Ofiar Katynia zniszczony i wywieziony przez władze, czy też stawiał krzyże. Za Jego przyczyną powstała Rada Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej przy Prezydencie Miasta Siedlce. Z inicjatywy Pana Zygmunta Goławskiego została wykonana i wmurowana tablica upamiętniająca odbicie więźniów politycznych z siedleckiego więzienia, tablica poświęcona pamięci ofiar żołnierzy NSZ w Kościele św. Stanisława, czy wreszcie urządzenie Pomieszczenia Pamięci Narodowej w budynku byłego Urzędu Bezpieczeństwa z umieszczoną na froncie pamiątkową tablicą poświęcona ofiarom mordów UB dokonanych w tym miejscu w latach 1944-1956 roku. Był inicjatorem likwidacji tablicy poświęconej działalności MO – ORMO oraz spektakularnej, znanej nawet w krajowych środkach przekazu rozbiórki pomnika "Braterstwa Broni" stojącego do niedawna w centrum miasta.

Pan Zygmunt Goławski to postać szczególna i wyjątkowa w ponad 450-letniej historii miasta. To świadek historii Siedlec i najnowszych dziejów Polski. To żywy pomnik. Dzięki miedzy innymi Jego staraniom Siedlce i Podlasie wpisały się na trwałe w najpiękniejsze karty historii walki o niepodległość którzy milczeli, którzy bali się narazić, stracić pracę, za tych których dziś wstydzą się własne dzieci. Mówił za tysiące Polaków "zakneblowanych" za wschodnia granicą. Mówił i walczył za swoich kolegów, którzy zostali w lodach Syberii na zawsze i nie dane im było wrócić do Ojczyzny. On spełniał ich testament! 

Uchwałą Rady Miasta Siedlce Nr XLI/604/97 z dnia 18 grudnia 1997 r. został wyróżniony Honorowym Obywatelem Miasta Siedlce.

Cześć Jego pamięci!