Nie maleje liczba spraw i osób, które trafiają do Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta. W ubiegłym roku udzielił on ponad 700 porad oraz przygotował w imieniu siedleckich konsumentów 130 pism. Dla wielu osób Rzecznik jest często przysłowiową "ostatnią deską ratunku".

W Siedlcach Miejskim Rzecznikiem Konsumentów jest Grażyna Gadomska-Krawczun, która uważa, że obok bieżącej pomocy niezwykle istotna jest edukacja konsumencka i to nie tylko klientów, ale także właścicieli sklepów czy punktów usługowych. - Konsumenci zwracają się ze sprawami trudnymi, z którymi sami nie mogą się uporać – mówi Grażyna Gadomska-Krawczun. - Skupiam się przede wszystkim na udzielaniu pomocy konsumentom w egzekwowaniu ich praw, a z tym nie jest najlepiej. Świadczy o tym rosnąca ilość porad udzielonych konsumentom oraz ilość pism przygotowanych w ich imieniu. Uważam, że sprawa edukacji z zakresu praw konsumenta, szczególnie starszego pokolenia jest bardzo ważna. Młodzi ludzie wchodzą w dorosłe życie z bagażem wiedzy zdobytej w szkole, choćby w ramach przedmiotu z przedsiębiorczości, natomiast osoby starsze nie są przygotowane do uczestniczenia w szybko zmieniającym się agresywnym rynku.

Miejski Rzecznik Konsumentów przyjmuje interesantów w pokoju nr 58 w Urzędzie Miasta Siedlce przy Skwerze Niepodległości 2, w następujących dniach tygodnia:
Poniedziałek, 9ºº - 15ºº
Wtorek, 9ºº - 15ºº
Środa, 9ºº - 12ºº
Czwartek, 13ºº - 18ºº
Tel. 25 794 3736; e-mail: mrk@um.siedlce.pl

W 2015 r. Miejski Rzecznik Konsumentów w Siedlcach zarejestrował 709 spraw, z którymi o pomoc zwrócili się konsumenci (pisemnie, osobiście, telefonicznie lub drogą elektroniczną). Większość spraw konsumenckich, bez względu na formę zgłoszenia załatwiono poprzez udzielenie porady prawnej i zaproponowanie dalszego sposobu postępowania. W bardzo wielu przypadkach (przy osobistym kontakcie konsumenta z rzecznikiem), było to pisemne przygotowanie przez rzecznika (w imieniu konsumenta) zgłoszenia reklamacyjnego lub monitu reklamacji, oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawartej poza siedzibą firmy lub na odległość kierowanych do przedsiębiorcy, ewentualnie przygotowanie skargi na działalność przedsiębiorcy.

W 17 sprawach Rzecznik występował do przedsiębiorców z pismami interwencyjnymi dotyczącymi ochrony praw konsumentów. Rzecznik odbył wiele rozmów telefonicznych i osobistych z przedsiębiorcami, w celu rozwiązania sporów wynikających z umów na zakup towarów i usług konsumenckich.

Sprawy kierowane przez konsumentów do rzecznika dotyczyły głównie złej jakości towarów i usług o wartości od kilkuset zł do kilku tysięcy zł. Najczęściej mieszkańcy Siedlec kwestionowali jakość zakupionego obuwia i odzieży (162 sprawy), umów zawartych poza lokalem i na odległość (144); sprzętu RTV, AGD, telekomunikacyjnego (58) oraz wyposażenia mieszkań (30). Kwestionowali także prawidłowość postępowania windykacyjnego (41), świadczonych usług finansowych (28) i telekomunikacyjnych (78).

opracował: Dariusz Dybciak