… takie motto przyświecało wspaniałej uroczystości, która 13 października odbyła się w nowej siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego przy ul. Kazimierzowskiej. Wychowankowie placówki właśnie prosto z serca dziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania ich nowej szkoły, która jest też ich drugim domem.
Siedlecki Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, którego historia sięga roku 1922 to placówka specyficzna. Zapewnia dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną naukę na wszystkich poziomach edukacji – od szkoły podstawowej przez gimnazjum aż po szkołę zawodową przysposabiającą do pracy. W Ośrodku uczą się 162 osoby, z tego 35 mieszka w połączonym z nim internatem. Władze Siedlec decyzję o budowie nowego obiektu dla szkoły podjęły przed pięcioma laty. Na początku tego roku zakończono budowę, a 15 czerwca przeniesiono tu cały Ośrodek, który do tej pory zajmował dwa wiekowe obiekty przy ul. Sienkiewicza 20 i Placu Tysiąclecia 12. Wychowankowie znaleźli tu wreszcie godne warunki, ze wszelkimi udogodnieniami dostosowanymi do posiadanych przez nich schorzeń i z możliwościami odpowiedniej i skutecznej rehabilitacji. Kosztem ponad 11,2 mln zł powstała nowa szkoła, która jest chlubą wychowanków i całej kadry pedagogicznej i administracyjnej Ośrodka.
Uroczystość przygotowana przez całą społeczność Ośrodka, na oficjalne oddanie obiektu do użytku, z pewnością zaskoczyła licznie zaproszonych gości. Młodzież i ich opiekunowie przygotowali niezwykły program artystyczny, który wymagał długich przygotowań, ale efekt finalny był po prostu wspaniały. Brawom po występach wychowanków nie było końca, a wielu gości nie kryło wzruszenia. Ta wspaniała cześć artystyczna odbyła się na koniec uroczystości i była nie tylko podziękowanie płynącym z gorących i otwartych serc dzieci i młodzieży, ale także wspaniałą lekcją historii szkoły i miasta. Wszyscy podziwiali ogrom wysiłku włożonego w przygotowanie inscenizacji, ale także wiele samorodnych talentów.
Oficjalne oddanie do użytku nowej siedziby Ośrodka odbyło się 13 października i zgromadziło zacne grono gości, przyjaciół placówki. Byli wśród nich: ks. bp Piotr Sawczuk, senator Waldemar Kraska, gen. Paweł Nasiłowski, Honorowy Obywatel Miasta Siedlce ks. prałat Mieczysław Łuszczyński, wieloletni proboszcz parafii pw. Św. Stanisława BM, ojciec Zdzisław Beń, proboszcz parafii Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Władze samorządowe Siedlec reprezentował prezydent Wojciech Kudelski, jego zastępcy Anna Sochacka i Jarosław Głowacki oraz przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka, a władze oświatowego kierownik siedleckiej Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Milena Królikowska. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli generalnego wykonawcy budowy nowej szkoły przedstawicieli firmy Zeltech - Agnieszki i Stanisława Przesmyckich oraz wielu innych znamienitych gości, a także byłych pedagogów i pracowników szkoły oraz absolwentów.
Historię Ośrodka przedstawił nowy dyrektor SOSzW, Krzysztof Prochenka. – Aktualna przeprowadzka jest kolejną w ciągu 93 lat naszego funkcjonowania. W 1922 roku powstała Szkoła Podstawowa Specjalna przy ul. Konarskiego. Po wojnie przeniesiona została do budynku przy ul. Sienkiewicza 36 (dzisiaj tam funkcjonuje Akademia Podlaska), od lat 50. zaś miała swoją siedzibę przy placu Tysiąclecia. W latach 60. szkoła specjalna została przemianowana na Państwowy Zakład Wychowawczy, który stanowiły szkoła i internat. W 1972 roku Zakład przemianowano na SOSzW. Dotychczasowa, znana siedlczanom siedziba przy ul. Sienkiewicza 20 funkcjonowała od 1975 r. Z czasem pojawił się pomysł przeniesienia szkoły do nowoczesnego budynku.
- Inicjatywa budowy nowego budynku wyszła z serca – mówił podczas uroczystości prezydent Wojciech Kudelski. – Widziałem, jak nauczyciele wnosili dzieciaki na piętro na własnych plecach. Zdecydowaliśmy w samorządzie, że tak dalej nie może być. Czasy są trudne, miasto ma kłopoty finansowe, ale trzeba było to zrobić. Znaleźliśmy środki i dzisiaj dzieci i My wszyscy cieszymy się z tej pięknej, nowoczesnej szkoły. Zwracając się do uczniów Prezydent zaapelował, aby wykorzystali wszystkie szanse jakie tu im stworzono do zdobywania wiedzy, ale także do samodzielnego życia.
Poświęcenia obiektu dokonał ks. bp Piotr Sawczuk, a przecięcie wstęgi zwieńczyło piękne dzieło budowy nowej siedleckiej szkoły.
Dariusz Dybciak