Aktualności

10-03-2012

Uroczyste otwarcie Obwodnicy Siedlec

Uroczyste otwarcie Obwodnicy Siedlec

W sobotę, 10 marca z udziałem Jarosława Kaczyńskiego oraz rodzin ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odbyło się uroczyste otwarcie Obwodnicy Zachodniej Siedlec i nadanie nazw ulicom Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Rondu Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. koncelebrowana, w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Przewodniczył jej, w kościele p.w. Św. Stanisława BM, biskup siedlecki ks. Zbigniew Kiernikowski. Po jej zakończeniu zebrani wysłuchali „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Utwór wykonali: solistki Izabella Jaszczułt - Kraszewska (sopran) i Justyna Kowynia - Rymanowska (mezzosopran), żeńska sekcja Chóru Miasta Siedlce, Kwintet Smyczkowy Orkiestry Symfonicznej Miasta Siedlce pod dyrekcją Mariusza Orzełowskiego.
Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie repliki Tablicy Smoleńskiej na ścianie pamięci Kościoła p.w. Św. Stanisława BM. Wygłoszone zostały również okolicznościowe przemówienia. Jako pierwsza zabrała głos Ewa Błasik, wdowa po Dowódcy Sił Powietrznych. Zaapelowała o pamięć o wszystkich ofiarach tragedii pod Smoleńskiem. - Gdy zginął prezydent Gabriel Narutowicz bardzo szybko pojawiły się ulice, pomniki, obiekty, tablice poświęcone temu tragicznemu wydarzeniu. Tymczasem teraz gdy zginęło wielu wybitnych przedstawicieli narodu trzeba niemalże walczyć o jakąkolwiek formę upamiętnienia ich dorobku, zasług i tragicznej śmierci. To jest nie do zaakceptowania. Niech więc Siedlce będą przykładem odwagi dla innych miast byśmy ze śmierci tych wybitnych córek i synów ojczyzny umieli wyciągnąć wnioski i żyli w pełnym oddaniu Bogu i krajowi. Zabierając głos prezydent Siedlec Wojciech Kudelski przypomniał wizytę w Siedlcach ś.p. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego spotkanie z mieszkańcami na Skwerze Kościuszki. - Gdy parę lat temu przed tą świątynią, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki stanął prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, stanął oddając hołd naszym przodkom, którzy polegli na tej ziemi w obronie naszej ojczyzny powiedział wtedy: „Dzięki nim ta ziemia była Polska, Polska i jeszcze raz Polska”. My dzisiaj stajemy tutaj przed tablicą, którą ufundowało społeczeństwo po to żeby oddać hołd panu prezydentowi i wszystkim poległym, którzy lecieli z nim posłani przez nas do Katynia, żeby złożyć hołd ofiarom strasznej zbrodni. Po to by pokazać całej Europie że my nie zapominamy o naszych bohaterach. Dzisiaj my oddajemy hołd tym wszystkim, którzy będąc na służbie oddali swoje życie. Niech śmierć tak bliskich nam ludzi nie pójdzie na marne, niech pobudzi do refleksji nasze władze, niech wypłynie z ich śmierci jak najwięcej dobra dla naszej ojczyzny.
Odsłonięcia repliki Tablicy Smoleńskiej dokonali Ewa Błasik i prezydent Wojciech Kudelski, a jej poświęcenia dokonał ks. bp Zbigniew Kiernikowski, który odmówił także modlitwę za ofiary tragedii pod Smoleńskiem.


Następnie uczestnicy uroczystości udali się do byłego karieru kolejowego, gdzie przebiega obecnie zachodnia Obwodnica Siedlec. Uchwałą Rady Miasta Siedlce poszczególnym częściom nowej miejskiej arterii nadane zostały nazwy: Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a nowo powstałe rondo u zbiegu z ul. Piaskową: Ronda Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Tu do grona uczestników uroczystości dołączył, brat tragicznie zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, prezes PiS Jarosław Kaczyński. W swoim wystąpieniu przedstawił sylwetki obu tragicznie zmarłych patronów nowych siedleckich ulic. Podkreślił że prezydentów Lecha Kaczyńskiego oraz Ryszarda Kaczorowskiego łączyło to, że obaj walczyli o to by Polska była wolna i niepodległa, a teraz ich śmierć nabrała symbolu walki o wolność. Jarosław Kaczyński podziękował władzom Siedlec za nadanie ulicom imion tragicznie zmarłych prezydentów. Stwierdził, że jest to akt wielkiej odwagi i godne upamiętnienie ich walki o wolną Polskę.
Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski przedstawił historię budowy obwodnicy i zabiegi o pozyskanie na nią środków. Podziękował szczególnie nieobecnemu na uroczystości Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi: - Bez Pana decyzji o wsparciu tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego nie byłoby mowy o nowych drogach, które odciążyły centrum naszego miasta. Prezydent Kudelski podkreślił także, że Siedlce są jednym z nielicznych polskich miast, gdzie mimo różnic politycznych zawarto w 2007 roku koalicję Prawa i Sprawiedliwości z Platformą Obywatelską, a ostatnio poszerzoną o Siedleckie Towarzystwo Samorządowe. - Dzięki temu, że Siedlcami rządzi koalicja „Zgoda i Rozwój” i jest w niej dobra współpraca mamy tego tak namacalne efekty, jak obwodnice czy stadion. Siedlce są także liderem na Mazowszu w pozyskiwaniu środków unijnych na Mazowszu. W przeliczeniu na statystycznego mieszkańca pozyskaliśmy 1549 zł, podczas gdy trzykrotnie większy Radom 628 zl, a Płock 459 zł. Prezydent podziękował radnym za decyzję o nadaniu nazw tym ulicom.

Głos zabrała także Magdalena Pietrzak - Merta, wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie i jedna z inicjatorek umieszczenia tablicy na kamieniu w Smoleńsku. Powiedziała, że przyjechała z miasta, które takich honorów jak Siedlce ich zmarłym bliskim nie dało. - W Warszawie nie mamy co liczyć na takie gesty. Tym bardziej sobie cenimy to, co się dzisiaj dzieje w Siedlcach.


Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: prezes PiS Jarosław Kaczyński, senator Waldemar Kraska, posłowie Krystyna Pawłowicz i Krzysztof Tchórzewski, Magdalena Pietrzak – Merta, Ewa Błasik, kapelan ś.p. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego o. Eustachy Rakoczy, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Napiórkowski, przedstawiciele wykonawców: wiceprezes Polimex – Mostostal Aleksander Jonek i prezes Kombudexu Maciej Acedański, przewodniczący Rady Miasta Siedlce Piotr Karaś i prezydent Wojciech Kudelski. Poświęcenia nowej arterii dokonał ks. kanonik Eugeniusz Filipiuk - proboszcz parafii katedralnej, dziekan dekanatu siedleckiego.

Dariusz Dybciak
 

Źródło: dd

« Powrót

Galeria