Aktualności

05-03-2012

Aleksandrie wręczone

Aleksandrie wręczone

Na uroczystej gali, która odbyła 3 marca w Sali Białej, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski wręczył doroczne statuetki „Aleksandrii”. Otrzymali: dr Leszek Gadomski, Jolanta Hibner, Konrad Jaskóła, Sławomir Marchel, Sławomir Marciszewski, Antonina i Eugeniusz Mąka, Henryka Sekuła, Grzegorz Welik, ks. Janusz Wolski i Mariusz Żaczek.

„Aleksandria” to prestiżowa nagroda Prezydenta Miasta Siedlce ufundowana po raz pierwszy w 1996 roku. Wbrew istniejącym trendom jest nagrodą honorową, pozbawioną dodatkowych gratyfikacji. Wyróżnia osoby, które położyły szczególne zasługi w rozwój i promocje miasta we wszystkich jego sferach życia. Nagroda nosi historyczną dla naszego miasta, nazwę „Aleksandria”. Przypomina XVIII-wieczny rozkwit Siedlec pod rządami księżnej Aleksandry z Czartoryskich Ogińskiej. Za jej sprawą powstały wówczas w Siedlcach najważniejsze, do dziś istniejące obiekty architektoniczne z ratuszem i pałacem na czele. Była miłośniczką i mecenasem sztuki, założycielką pięknego parku krajobrazowego, z którego okrojonej formy korzystamy do dzisiaj.

Na uroczystej gali, która odbyła 3 marca w Sali Białej, statuetki Aleksandrii z rąk prezydenta Wojciecha Kudelskiego otrzymali:
dr Leszek Gadomski – rektor Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej, radny Miasta Siedlce;
Jolanta Hibner – poseł do Parlamentu Europejskiego;
Konrad Jaskóła – prezes Polimex-Mostostal S.A.;
Sławomir Marchel – Sekretarz Miasta Siedlce;
Sławomir Marciszewski – prezes Banku Spółdzielczego w Siedlcach;
Antonina i Eugeniusz Mąka – wolontariusze;
Henryka Sekuła – lekarz pediatra, opiekująca podopiecznymi Domu Dziecka „Domu pod Kasztanami”;
dr Grzegorz Welik – dyrektor Archiwum Państwowego, historyk i publicysta;
ks. kanonik Janusz Wolski – proboszcz parafii pw. Ducha Świętego, kapelan kolejarzy, pszczelarzy i bezdomnych, były bramkarz „Pogoni”;
Mariusz Żaczek – lekarz, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego w Siedlcach.
We wcześniejszych edycjach Prezydenci Siedlec wręczyli „Aleksandrie” 111 osobom i instytucjom, także zagranicznym. Od 1997 roku przyznawane są także „SuperAleksandrie”, które otrzymało 6 osób.

Uroczystość uświetnił recital fortepianowy w wykonaniu tegorocznej finalistki Konkursu Chopinowskiego Joanny Różewskiej.

(dd)
 

Źródło: dd

« Powrót

Galeria