Aktualności

02-12-2019

Nagrody Benedyktowicza`2019

Nagrody Benedyktowicza`2019

Prof. Violetta Machnicka, Zespół Pieśni i Tańca „Łukowiacy”, Wojciech Radzikowski - to tegoroczni laureaci Nagrody imienia Ludomira Benedyktowicza.

Uroczystość wręczenia nagrody tradycyjnie odbywa się 1 grudnia, w rocznicę śmierci artysty. Życiorys patrona nagrody, Ludomira Benedyktowicza - leśnika, powstańca styczniowego, malarza i publicysty przedstawił malarz, złotnik, fotograf i podróżnik sensei Michał Godlewski, który tak samo jak Benedyktowicz urodził się w Świniarach (gmina Mokobody).

W tym roku laureatom nagrodę wręczał z-ca Prezydenta Miasta Siedlce Robert Szczepanik oraz członkowie kapituły.

Nagroda im. Ludomira Benedyktowicza została ustanowiona w 1987 roku. Przyznawana jest osobom lub instytucjom związanym z naszym regionem za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach:

- działalność artystyczna (nagrodzeni: Zespół Pieśni i Tańca „Łukowiacy”),

- dorobek literacki, naukowy i publicystyczny (nagrodzona: prof. Violetta Machnicka)

- oraz w działalności patriotycznej, społecznej i charytatywnej (nagrodzony: Wojciech Radzikowski).

Laudacje o laureatach odczytali: o Violetcie Machnickiej - p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk, o Zespole Pieśni i Tańca "Łukowiacy" - dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury Grzegorz Skwarek, o Wojciechu Radzikowskim - dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach Grzegorz Welik.

- Czy to aby o mnie? Kiedy ja to zdążyłam zrobić? - przyznała Violetta Machnicka po odczytaniu laudacji. - Żeby robić coś dla regionu, dla jakiegokolwiek miejsca, to trzeba sobie to miejsce oswoić. Trzeba to miejsce polubić. Trzeba mieć do niego serce, nawet jeżeli nie zawsze się to miejsce odpłaca sercem.

- Nagroda ta daje mi dodatkową energię i siłę, żeby robić jeszcze więcej. Z uwagi na to, że została przyznana w Siedlcach, lokalnie, jest dla mnie najbardziej cenna. - powiedział Wojciech Radzikowski po odebraniu nagrody.

W imieniu Prezydenta Andrzeja Sitnika i własnym gratulacje laureatom złożył Robert Szczepanik, z-ca Prezydenta Miasta Siedlce. - Dziękuję za to, co Państwo już zrobiliście. Bardzo proszę o więcej w imieniu własnym i wszystkich mieszkańców. Mam nadzieję, że - tak jak Pan Wojciech Radzikowski powiedział, że to jest dodatkowa inspiracja - że ta nagroda będzie taką dodatkową inspiracją. Nie tylko dla Państwa, ale również dla innych osób, które zajmują się różnymi dziedzinami naszego życia. Żeby nam wszystkim mieszkańcom żyło się łatwiej, przyjemniej, mądrzej, sprawniej. Jak byśmy tego nie nazwali - powiedział.

W tym roku odbyła się 31 edycja przyznawania Nagród imienia Ludomira Benedyktowicza.

« Powrót

Galeria