Aktualności

28-11-2019

200 lat Pani Lucyno!

200 lat Pani Lucyno!

Setne urodziny obchodziła Pani Lucyna Kosmala, mieszkanka "Domu nad Stawami" w Siedlcach.

Pani Lucyna Kosmala urodziła się 23 listopada 1919 roku w Ruchnie. Jest wdową, mąż Franciszek zmarł w 1980 roku. Miała jednego syna. Ma dwoje wnucząt Renatę i Krzysztofa (wnuczek Grzegorz nie żyje), dwie prawnuczki: Paulinę i Marlenę. Mieszkała do chwili przyjścia do DPS w Żaboklikach-Kolonii. Zajmowała się ogrodnictwem, rolnictwem, pracowała też w ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej (obecnie UPH).
W DPS zamieszkuje od 2010 roku, początkowo w okresie zimowym a teraz na stałe. Jako ciekawostkę należy potraktować fakt, że pani Lucyna do tego roku miała wpisaną datę urodzenia 3 listopada, dopiero kilka miesięcy temu z Urzędu Stanu Cywilnego dostała wiadomość, że data jej urodzin to 23 listopada. W efekcie pani Lucyna dostała nowy numer PESEL i trzeba było wyrobić nowy dowód. Po 99 latach odmłodniała o 20 dni.

Na urodzinową uroczystość przybyli znamienici goście m.in.: Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Siedlcach Andrzej Leszkowicz, Dyrektor Oddziału ZUS w Siedlcach Marek Paczuski i Naczelnik ZUS Maria Gładkowska, Dyrektor MOPR Adam Kowalczuk, zastępca Dyrektora MOPR Przemysław Grzegrzółka, w imieniu Wójta i kierownika GOPS pracownik socjalny GOPS w Siedlcach Monika Szerszenowicz, rodzina, sąsiedzi, wolontariusze i znajomi.
W intencji Jubilatki o godz. 10.00 odbyła się Msza święta, następnie rozpoczęło się uroczyste spotkanie. Na początku Dyrektor Maria Wierzejska przywitała wszystkich przybyłych gości i złożyła życzenia Drogiej Pani Lucynie. Następnie życzenia składali kolejni goście. Dyrektor siedleckiego oddziału ZUS Marek Paczuski wraz z życzeniami przekazał jubilatce decyzję o specjalnym świadczeniu przysługującym tylko stulatkom.
Pani Lucyna z wolontariuszem DPS "Dom nad Stawami" Jerzym Robakowskim zatańczyła walca. Potem przyszedł czas na dzielenie tortu i śpiewanie, już nie stu, a "dwustu lat".
Młodzież z Zespołu Oświatowego w Żelkowie pod kierunkiem Anny Sulich i Urszuli Somli-Kalickiej przygotowała wspaniały koncert dla Pani Lucyny. Można było posłuchać i razem pośpiewać, a nawet zatańczyć w rytm takich przebojów jak: "Jesienne róże", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Orkiestry Dęte", "Takie ładne oczy" ...i wiele innych.
Jubilatka nie kryła wzruszenia i szczęścia.

« Powrót

Galeria