Aktualności

21-06-2019

Konkurs historyczny "Póki nie jest za późno"

Konkurs historyczny "Póki nie jest za późno"

W dniu 7 czerwca 2019 roku odbyło się w opolskiej siedzibie Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach uroczyste podsumowanie XI edycji ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny "Póki nie jest za późno".

Uczniowie naszej szkoły przygotowali filmową wersję projektu pt.: "Ratujmy Dzieci.Ratujmy Dzieci Zamojszczyzny, ratujmy świat!" Praca opowiada o pomocy wysiedlonym z Zamojszczyzny ludziom, a przede wszystkim dzieciom, udzielanej przez mieszkańców Siedlec i okolic. Miało to miejsce na przełomie 1942 i 1943 roku. Niestety nie wszystkich udało się uratować. Burmistrz miasta Stanisław Zdanowski uzyskał zgodę od władz niemieckich na cichy pogrzeb zamarzniętych w transportach małych dzieci. Przerodził się on w manifestację patriotyczną a burmistrz miasta trafił do Auschwitz.

W pracy nad filmem uczniowie wykorzystywali różne źródła historyczne: wspomnienia mieszkańców Siedlec, materiały zgromadzone w Muzeum Regionalnym, odwiedzili wystawę w bibliotece Pedagogicznej przygotowaną przez dr Beatę Kozaczyńską, pracownika Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UPH w Siedlcach.

Za swoją pracę otrzymali zaszczytną Nagrodę Dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

Jako społeczność szkolna SP nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Siedlcach jesteśmy zaszczyceni wyróżnieniem w tak prestiżowym i wymagającym konkursie.
Maria Dobrowolska oraz uczestnicy projektu: Julia Szaniawska, Antonina Pietrzak, Natalia Wyrębiak, Iga Iwińska, Gabriela Głozak, Zofia Tatkiewicz, Franciszek Wysocki, Aleksander Wysocki, Marcin Rąbel, Dawid Rąbel, Dominik Demiańczuk, Oliwia Dudek, Magdalena Gajowniczek, Karolina Myrcha, Maria Sawicka, Jakub Kaczyński, Igor Kaczyński, Piotr Anuszkiewicz. Magdalena Krzewicka, Piotr Kruk, Bartosz Koper.

« Powrót