Aktualności

24-06-2019

"Bohaterowie są wśród nas"

"Bohaterowie są wśród nas"

14 czerwca 2019 roku odbyło się w siedzibie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego konkursu "Bohaterowie są wśród nas".

Uczniowie docierali do rodzinnych wspomnień, świadków historii, dokumentowali opisywane wydarzenia. Ich prace są cenne nie tylko ze względu na okazany szacunek dla przeszłości własnego narodu ale stanowią też próbę wydobycia i ocalenia wspomnień, relacji, dokumentów. Bardzo ważne jest to, że młodzi ludzie poszukują bohaterów wśród osób najbliższych, w swoich małych ojczyznach.

Do II edycji konkursu przystąpili uczniowie wszystkich typów szkół. Nadesłano 269 prac. Nagrodzono 19 uczestników.

Nagrodę główną Prezesa Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych zdobyła uczennica klasy V b Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Siedlcach, Wiktoria Jastrzębska. Praca powstała pod opieką merytoryczną nauczycielki historii p. Marii Dobrowolskiej. Uczennica korzystała z pozostawionej przez jej prababcię pisemnej relacji z deportacji i niezwykle trudnego pobytu na zesłaniu w Kazachstanie i na Syberii, w latach 1940-1946. Nosi tytuł "Wierni Polsce na nieludzkiej ziemi". Jej treść została poparta dokumentami z rodzinnego archiwum.
Prace nagrodzonych i wyróżnionych uczestników zostaną wydane drukiem.
Szkoła otrzyma półroczną prenumeratę miesięcznika "Polsce Wierni".
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe z autografami pani senator Anny Marii Anders, która objęła konkurs honorowym patronatem.
Atmosfera spotkania kombatantów walk o wolność naszej ojczyzny i uczniów oraz ich Rodzin była niezwykle serdeczna! Wyjątkowa!
Szkole złożono szczególne podziękowania: "Szkoła, w której powstała tak dobra praca to bardzo dobra szkoła!".

« Powrót

Galeria