Aktualności

15-04-2019

Weekend pod znakiem sprzątania zalewu

Weekend pod znakiem sprzątania zalewu

W sobotę i niedzielę trwały działania nakierowane na uprzątnięcie terenu wokół siedleckiego zalewu, jak również jego dna a także, znajdującej się w pobliżu, rzeki Muchawki.

Zbiórkę śmieci z terenów wokół zalewu zorganizowali przedstawiciele „Bezpartyjnych Siedlec” a Operację Czysta Rzeka Muchawka poprowadził Polski Klub Ekologiczny Koło "Podlasie" w Siedlcach.

Jak mówi Barbara Mileszczyk, prezes Koła PKE "Podlasie " w Siedlcach. - W dwie godziny zebraliśmy 22 worki śmieci, w tym 15 worów (nie worków) z samym szkłem, głównie butelkami.
W zbieranie śmieci na terenie wokół zalewu włączyli się młodsi i starsi mieszkańcy Siedlec. Inicjatywa została wsparta przez prezydenta Andrzeja Sitnika i radnych miejskich. W nagrodę za zebranie śmieci można było otrzymać sadzonki drzew.

13 kwietnia na terenach zielonych nad Zalewem „Muchawka” odbył się także Piknik Ekologiczny organizowany przez Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach. Była to impreza z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi. W pikniku wzięły udział całe rodziny.
Atrakcje zaplanowano już od godziny 12:00 aż do późnego wieczora. Były to m.in. gry i zabawy ekologiczne, zbiórka butelek PET i szkła opakowaniowego (butelki, słoiki), które można było wymienić na nawóz organiczny „Woluś”. Nawóz ten jest produkowany w Zakładzie w Woli Suchożebrskiej, pochodzi z przetworzenia odpadów zielonych, ze względu na swoje właściwości ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie czy rolnictwie.

Piknik Ekologiczny miał za zadanie edukować siedlczan już od najmłodszych pokoleń w zakresie zasad prawidłowej segregacji odpadów oraz przypominać o konieczności dbania o nasze najbliższe środowisko. W akcję promującą włączyło się również Nadleśnictwo Siedlce.
W niedzielę 14 kwietnia o godzinie 11 rozpoczęło się III Sprzątanie Zalewu. Dno akwenu wodnego było przeszukiwanie przez nurków z Centrum Nurkowego Siedlce i Stowarzyszenia Płetwonurków Siedleckich. Brzeg zalewu sprzątali wędkarze z koła nr 2 Kolejarz oraz mieszkańcy Siedlec. Z wody udało się wydobyć głównie: puszki po napojach, jednorazowe kubki, szklane butelki, opony, okulary, elementy ubrań a nawet telefony komórkowe. Oczyszczono teren kąpieliska przy plaży oraz miejsce dawnego molo. W sumie zebrano cały kontener śmieci.
Akcja była wspierana przez Miasto Siedlce, które ufundowało uczestnikom koszulki z nadrukiem, catering kawowy z ciastem oraz ciepły posiłek. Zapewniło również 2 kontenery na odpady.
W akcji uczestniczyło 23 nurków, wędkarze oraz mieszkańcy miasta. Łącznie około 50 osób. Włączył się także Polski Klub Ekologiczny Koło "Podlasie" w Siedlcach.

 

 


 

« Powrót

Galeria