Aktualności

26-10-2018

30 mln zł. na 4. etap obwodnicy od 2020 roku

30 mln zł. na 4. etap obwodnicy od 2020 roku

Finansowanie i budowa IV etapu obwodnicy od ul. Kazimierzowskiej do ul. Terespolskiej było powodem wizyty ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w Siedlcach 26 października. Od 2023 roku potencjał Siedlec i regionu pobudzi też zbudowana autostrada A-2. 

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk przyjechał do Siedlec, aby poprzeć pomysł budowy IV etapu obwodnicy Siedlec. Minister spotkał się w Urzędzie Miasta z prezydentem Wojciechem Kudelskim. Obaj wzięli później udział w briefingu prasowym u zbiegu ulic Kasztanowej i Janowskiej, wspólnie z Karolem Tchórzewskim.

- Cieszę się z zapewnień Pana Tchórzewskiego, który mówi o dobrej i skutecznej pracy w samorządzie, dobrej współpracy z klubami opozycyjnymi. Dobra współpraca w samorządzie przekłada się na dobrą współpracę z rządem - mówił podczas briefingu minister Adamczyk. - Tego, jako obecny rząd oczekujemy, o to zabiegamy i o to prosimy, by samorządy chciały współpracować z rządem w realizacji ważnych i oczekiwanych przez mieszkańców programów społecznych, komunikacyjnych i infrastrukturalnych.

Minimum 30 mln zł. na obwodnicę

IV odcinek obwodnicy Siedlec miałby swój początek od ronda im. NSZ, u zbiegu ulic Jana Pawła II i Kazimierzowskiej, a koniec na wysokości wylotu ulicy Sucharskiego do ul. Terespolskiej. Obwodnica biegłaby powyżej cmentarza Janowskiego do obecnej ul. Kasztanowej i dalej ulicą Potockiego do Terespolskiej. (patrz załączona mapka poniżej). Projekty budowlane są już przygotowane.

Obwodnica "wyprowadziłaby" ruch tranzytowy z centrum Miasta, otworzyłaby wschodnią, ogromną część miasta na inwestycje miejskie i samych mieszkańców oraz powiązałaby ruch z węzłem autostradowym w Ujrzanowie i dalej z S-19, biegnącą w przyszłości z północy na południe Polski, wzdłuż gra-nicy wschodniej Państwa. IV etap obwodnicy zamknąłby pierścień szybkich dróg wokół miasta, podnosząc komfort życia i wygodę ruchu komunikacyjnego w Mieście.

Projekt – realizowany w 2 etapach: od Kazimierzowskiej do Janowskiej i od Janowskiej do Terespolskiej – sfinansowano by z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Może on pokryć koszty inwestycji w wysokości do 30 mln zł. i do 50% jej wartości. Pozostałą część środków samorząd próbowałby uzyskać z funduszy europejskich.

W 2019 roku Fundusz będzie dysponował kwotą ponad 6 mld zł. Wspomniane 30 mln zł pozwoli sfinansować też inwestycje miast na prawach powiatu, takich jak Siedlce. - Siedlce będą mogły skorzy-stać z tego funduszu, aby zrealizować marzenia mieszkańców - ocenia minister Adamczyk. Projekt, po uzyskaniu stosownych pozwoleń i zostanie zaakceptowany przez Wojewodę, może zacząć być realizowanym w roku 2020.

Do czasu zakończenia budowy IV etapu obwodnicy miałoby - wg zapewnień Karola Tchórzewskiego - zostać przebudowane skrzyżowanie: Starowiejska-Wyszyńskiego-Kazimierzowska. Dodane zostałyby trzecie pasy ruchu ruchu i tzw. prawoskręty. Miałoby to usprawnić i odciążyć ruch, gdyż obecnie skrzyżowanie korkuje znaczną część wschodnich dzielnic Siedlec.

A-2 powinna już być w 2023 roku

Minister Adamczyk ocenił też status realizacji autostrady A-2. – Ta droga jest potrzebna m.in. przedsiębiorcom, szukającym wygodnych korytarzy komunikacyjnych i tworzących łańcuchy dostaw. Mamy nadzieję jako ministerstwo, że przetarg na budowę odcinka A-2 z Mińska Mazowieckiego do Siedlec odbędzie się w maju 2019 roku, rozpoczęcie budowy w 2020 roku, a oddanie autostrady do użytku nastąpi w 2023 roku. Minister spodziewa się ogłoszenia przetargu na kolejny odcinek auto-strady, z Siedlec do Białej Podlaskiej, w pierwszej połowie 2020 roku, a samej realizacji w latach 2021-2024. Z kolei S-19 w układzie „południkowym” (północ-południe Polski, wzdłuż ściany wschodniej) rząd ma nadzieję zrealizować najpóźniej do 2025 roku.

Czas na kontynuację

Urzędujący prezydent Wojciech Kudelski dodał na zakończenie spotkania z dziennikarzami, że Karol Tchórzewski jest gwarantem kontynuacji programu budowy dróg w Siedlcach. – W poprzednich latach zbudowaliśmy trzy etapy obwodnicy, teraz potrzebne jest dokończenie tego zamysłu, czyli IV etap. Prezydent podziękował ministrowi Adamczykowi za poprzednie, rządowe wsparcia przy budowach wielu ulic w mieście. – Gdyby nie wsparcie rządu Prawa i Sprawiedliwości nie wykonalibyśmy wielu remontów – ocenił prezydent.

Wojciech Kudelski zapewnił, że Karol Tchórzewski doskonale orientuje się w finansach Siedlec i ma wiedzę, jak pozyskiwać pieniądze na wkład własny. - Niektórzy mówią, że sięgną po pieniądze do sejmiku województwa, czy do innych źródeł. Trzeba jednak mieć pieniądze na wkład własny – uważa Wojciech Kudelski. – Trzeba poprzeć Karola Tchórzewskiego w jego zamiarach, aby zrealizował te zadania. Prezydent przekazał kandydującemu Karolowi Tchórzewskiemu przygotowany projekt budowlany budowy IV etapu obwodnicy dodając, że nie zostawia pustych półek tylko dokumentację do realizacji.

- Wkład własny będziemy maksymalnie minimalizować. Od tego jesteśmy, by wiedzieć, jak to zrobić i jak stworzyć dobre projekty – zapewnia Karol Tchórzewski. 

 

opr. JiC

Załączniki:

« Powrót