Aktualności

22-09-2018

Stulecie Żółkiewskiego

Stulecie Żółkiewskiego

Sto lat minęło już od upaństwowienia Gimnazjum Podlaskiego i nadania tej szkole imienia Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Miało to miejsce jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. Aktu tego dokonał siedlczanin Antoni Ponikowski, minister wyznań religijnych i oświecenia w rządzi powołanym przez Radę Regencyjną.
W dniach 14-17 września 2018 roku społeczność IV Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach świętował jubileusz stulecia upaństwowienia szkoły i nadania jej imienia. Patronatem Narodowym to wydarzenie objął Prezydent RP Andrzej Duda, a Patronatami Honorowymi: Marszałek Senatu RP, Minister Edukacji Narodowej, Minister Energii, Biskup Siedlecki i Prezydent Miasta Siedlce.
Pierwszego dnia w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się konferencja popularno-naukowa „Żółkiewski na kartach historii…”. Uczestnicy wysłuchali dziewięciu interesujących wykładów, które ukażą się wkrótce drukiem.
Drugi dzień obchodów rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Stanisława w Siedlcach, po zakończeniu której odbyła się akademia w Centrum Kultury i Sztuki. Na początku młodzież IV LO zaprezentowała spektakl nawiązujący do wydarzeń sprzed stu lat. Następnie przemówienie wygłosił dyrektor Jacek Jagiełło, który zaprezentował również nowy sztandar szkoły. Natomiast dr Witold Mieszkowski przekazał szkole mundur swojego ojca - komandora Stanisława Mieszkowskiego, pośmiertnie mianowanego kontradmirałem, ucznia Żółkiewskiego, który jako ochotnik zgłosił się do wojska w 1920 roku i walczył w szeregach 22 Pułku Piechoty. W 1952 roku w tzw. "spisku komandorów" został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano. Po tych podniosłych chwilach nastąpiła ceremonia wręczenia „Hetmanów” i medali „Żółkiewszczacy – Niepodległej”, po czym odbył się koncert uczniów i absolwentów IV LO. Drugi dzień uroczystości zakończyło spotkanie w nowym skrzydle szkoły uczestników obchodów przy jubileuszowym torcie.
Obchody trzeciego dnia zakończyła "Sztafeta pokoleń", w której pobiegli dyrektorzy szkoły, nauczyciele, rodzice, uczniowie, absolwenci.
 

« Powrót