Aktualności

10-09-2018

Przyszli kolejarze ślubowali

Przyszli kolejarze ślubowali

Początek roku szkolnego był dla uczniów siedleckiej „Kolejówki” okazją do złożenia uroczystego ślubowania i posadzenia Dębów Pamięci na cześć Ojców Niepodległej. Młodzież dwóch klas pierwszych rozpoczęła pierwszy rok nauki w oddziałach objętych patronatem PKP Intercity i PKP PLK S. A.

3 września był ważnym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej "Kolejówki", bowiem rozpoczęła się tu nauka w kolejnych klasach patronackich. W marcu br. podpisano umowy patronackie dot. utworzenia nowych kierunków kształcenia w zawodach technik automatyk sterowania ruchem kolejowym i technik elektroenergetyk transportu kolejowego. Umowa zakłada współpracę szkoły ze spółkami kolejowymi oraz gwarancję zatrudnienia jej absolwentów.

Obecni na ślubowaniu goście: Ewa Gruszka - dyrektor PKP Intercity i Andrzej Kmiecik - dyrektor Zakładu PKP PLK S. A. w Siedlcach podkreślili, że wykształcenie fachowców i przygotowanie uczniów do odnalezienia się na konkurencyjnym rynku pracy to główny cel siedleckiej szkoły. Branża kolejowa czeka na młodych, pełnych pasji pracowników.

- Spółki kolejowe dbają o przyszłą kadrę już na etapie edukacji szkolnej. Dlatego też przedstawicieli PKP nie mogło zabraknąć na ślubowaniu – powiedziała dyrektor szkoły Alina Brochocka. Uczniowie klas patronackich otrzymali od przyszłych pracodawców upominki na początek edukacji w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6.

W swoim wystąpieniu, dyrektor szkoły Alina Brochocka z dumą zaznaczyła, iż wielu uczniów, którzy ukończyli szkołę w ubiegłym roku, już zasiliło kadrę pracowniczą w PKP Intercity i PKP PLK S. A. na różnorodnych stanowiskach.

Organizatorzy uroczystości podkreślili, że rok, w którym młodzi rozpoczęli edukację w murach nowej szkoły jest rokiem szczególnym, ze względu na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na placu szkoły posadzono sześć Dębów Pamięci na cześć Ojców Niepodległej: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego i Wojciecha Korfantego. Każda klasa pierwsza posadziła razem z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi te wyjątkowe drzewa, o które będzie dbała przez najbliższe lata.

– Dąb to symbol siły, odwagi i szlachetności, te dęby będą przywoływały na myśl czas, w którym rozpoczęliście kolejny etap swojego życia. Jednocześnie, nosząc imiona Ojców Polski Odrodzonej, nawiązują do wydarzeń sprzed 100 lat, gdy nasz kraj po 123 latach niewoli odzyskał upragnioną wolność – podkreślali organizatorzy.

Na zakończenie uroczystości młodzież podpisała akt ślubowania, a następnie złożyła go na ręce dyrektor szkoły Aliny Brochockiej.

Szkolnictwo zawodowe w Polsce, podobnie jak cała oświata, podlega ciągłym przeobrażeniom. Jak to się przekłada na efektywność w poszukiwaniu zatrudnienia? Jak ważne jest kształcenie w pożądanych na rynku pracy zawodach? Te zagadnienia poruszano w rozmowach uczniów z przyszłymi pracodawcami. Zgodzono się co do jednego - zawsze potrzebni są pracownicy, którzy są fachowcami w swojej dziedzinie, niezależnie od kryzysu i stopnia bezrobocia, a dobrze wykwalifikowani ludzie znajdą pracę.

 

opr. Joanna Śpiewak, ZSP nr 6

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/
 

« Powrót

Galeria