Aktualności

09-01-2012

Meżerycki patronem CKiS

Meżerycki patronem CKiS

Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce to nowa nazwa Centrum Kultury i Sztuki. Gala z okazji zmiany nazwy odbyła się 8 stycznia.

Niedzielny koncert poświęcony był pamięci wieloletniego dyrektora CKiS Andrzeja Meżeryckiego, który zmarł, po długiej i ciężkiej chorobie 27 czerwca 2009 roku. Rozpoczął go przepiękny introit w wykonaniu sopranistki Izabeli Jaszczułt-Kraszewskiej do muzyki Mariusza Orzełowskiego. Wielkim przeżyciem dla obecnych był wzruszający film dokumentalny o Andrzeju Meżeryckim. Wspominali go współpracownicy i przyjaciele, którzy kontynuują i doskonalą jego dzieła.
Niezwykle bogato zaprezentowali się twórcy skupieni w CKiS podczas koncertu zatytułowany „Teatr ES – symfonicznie”. Aktorzy Teatru ES, Chór Miasta Siedlce i Orkiestra Symfoniczna Miasta Siedlce pod dyrekcją Mariusza Orzełowskiego zaprezentowali specjalnie wybrane utwory z dorobku siedleckiego teatru. Poetyckie piosenki z muzyką Waldemara Koperkiewicza, a do słów Tadeusza Nowaka, Zbigniewa Herberta, Karola Wojtyły i Jana Twardowskiego uzyskały całkiem nowe brzmienie. Po raz pierwszy wykonane zostały bowiem przez tak rozbudowane instrumentarium.
Po zakończeniu koncertu na scenie pojawili się prezydent Wojciech Kudelski, przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś, Grażyna Meżerycka oraz członkowie Rady Programowej: Stefania Hęciak, Mirosław Łukasiewicz, Paweł Nasiłowski i Jarosław Głowacki. Prezydent Wojciech Kudelski przypomniał postać Andrzeja Meżeryckiego, którego zasługi dla rozwoju kulturalnego Siedlec są niepodważalne. - Dzięki kulturze nasze miasto rozwija się. Życzę wszystkim twórcom, aby wasz produkt był zawsze dobry, bo to spowoduje, że ta sala będzie tak jak dzisiaj zawsze wypełniona.
 

(dd)
 

Źródło: dd

« Powrót