Aktualności

29-03-2018

Katyń pro memoria

Katyń pro memoria

W czwartek, 5 kwietnia w Galerii Teatralnej CKiS przy ul. Świrskiego, odbędzie się otwarcie wystawy grafiki Ireneusza Parzyszka - Katyń pro memoria. Prace poświęcone są pamięci polskich oficerów - więźniów: Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, zamordowanych w Katyniu, w 1940 roku.

W tym roku mija już 78 lat po wydarzeniach, zapoczątkowanych 13 kwietnia 1940 roku, kiedy to skrycie na rozkaz Stalina i Berii, w kilku miejscach zamordowano blisko 20 tysięcy żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej.

"Z dzieciństwa pamiętam słowo Katyń. Z trudem zasypiałem słysząc rozmowy Ojca z sąsiadami o zbrodni dokonanej przez Sowietów w jakimś lesie. Ten symbol i smutek obecny był w moim życiu wiele lat. Myślałem, żeby kiedyś poznać i zobaczyć to miejsce. Stało się to w 1989 roku. Byłem tam. Była wiosna. Głęboka cisza. Nie śpiewał żaden ptak. Tym bardziej mogłem głośno rozmawiać z zamordowanymi. Znalazłem jakiś klucz od domu i zabrałem ze sobą" - pisze w katalogu wystawy autor - Ireneusz Parzyszek, artysta-grafik z Siedlec.

"- Los chciał, że mój kolega ze szkolnej ławy – Zdzisław Pidek wygrał konkurs na realizację pomnika w Katyniu. Razem odwiedzaliśmy Katyń wielokrotnie. Prowadziliśmy analizę wszelkiej dokumentacji, zdjęć archiwalnych szczególnie niemieckich (z lotu ptaka). Dzięki temu pomnik powstał na właściwym miejscu. Te dzwony pod ziemią zaprojektowane przez Zdzisława „mają budzić zamordowanych” informując Ich, że o Nich pamiętamy".

Wystawę w Galerii Teatralnej będzie można oglądać do końca kwietnia br.

aut. Ireneusz Parzyszek

 

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

« Powrót