Aktualności

12-03-2018

Młodzi Niemcy w Siedlcach

Młodzi Niemcy w Siedlcach

Dwunastoosobowa grupa uczniów i 2. nauczycieli-opiekunów z niemieckiego Oranienburga gości na zaproszenie rówieśników z "Ekonomika" w Siedlcach, w ramach projektu naukowego i wymiany młodzieży. Tygodniowy pobyt wypełnią im warsztaty oraz zwiedzanie Miasta i regionu.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika od 2011 roku rokrocznie przyjmuje kilkunastoosobową delegację z zaprzyjaźnionej szkoły średniej Georg-Mendheim-Oberstufenzentrum, ze wschodnio-niemieckiego Oranienburga. Polacy jeżdżą z kolei z rewizytą. W tym roku hasłem wymiany doświadczeń jest "Mój zawód - moja pasja". Grupą, która podzieli się na warsztatach, konferencjach i spotkaniach swoimi doświadczeniami osiągnięciami są uczniowie na co dzień uczący się w "Ekonomiku" na kierunku: technik reklamy.

Młodzi Niemcy przyjechali do Siedlec 11 marca i pozostaną do 16 marca. W tym czasie odwiedzą: Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny i Powiatowy Urząd Pracy. W ramach zwiedzania Polski zawitają do Warszawy i zobaczą miejscowe i okoliczne atrakcje Miasta. Już po pierwszym dniu byli zaskoczeni polską gościnnością, a najwięcej zdziwienia wzbudziła szarmanckość i dżentelmeńskie zachowania Polaków względem kobiet.

- Kontakty między nami są bardzo potrzebne choćby dlatego, że nasze gospodarki wzajemnie się przenikają. Mamy ożywioną wymianę handlową pomiędzy naszymi krajami - powiedział witając młodzież z Niemiec prezydent Wojciech Kudelski, podkreślając "handlowy" profil nauki obu grup uczniów. Dodał - zwracając się do młodych techników-ekonomistów, że ekonomia jest jedna i jeśli życie gospodarcze w Europie będzie oparte na zdrowych zasadach ekonomicznych, to możemy być spokojni o przyszłość naszych państw Europie i o przyszłość Europy. - Dotkniecie Polski i naszego Miasta i przekonacie się, że wyznajecie te same ważne wartości co my i nasza młodzież. - zakończył prezydent, życząc dobrych wrażeń i zapraszając do ponownych odwiedzi Siedlec.

- To bardzo ważne znać swoich sąsiadów. Jesteśmy ciekawi atrakcji całego tygodnia, gdyż już pierwszego dnia spotkało nas wiele miłego i interesującego - dzieliła się z kolei pierwszymi wrażeniami Birgit Schmidt, opiekun uczniów z Oranienburga.

Prezydent Wojciech Kudelski pytany przez młodych Niemców o wrażenia z pobytu w ich kraju, powiedział, że podczas ostatniego pobytu podziwiał przyrodę doliny Mozy i architekturę tamtejszych miast. Wymienił też Berlin, Frankfurt i Monachium podkreślając, że wszędzie tam spotykał się z gościnnością i życzliwością. Za to też Wojciech Kudelski podziękował młodym Niemcom. 

 

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/ 

« Powrót

Galeria