Aktualności

08-03-2018

Eko-budżet`2018

Eko-budżet`2018

Już trzeci miesiąc możemy głosować w nowej edycji eko-budżetu. ZUO drugi rok z rzędu prowadzi kampanię popularyzującą segregowanie odpadów wśród mieszkańców. Nagrodą dla zwycięskiej dzielnicy będzie realizacja wybranej w głosowaniu inwestycji proekologicznej.

Zakład Utylizacji Odpadów zachęca mieszkańców Siedlec do segregowania poprzez kampanię promocyjną „Siedlce? Naturalnie!” i propozycję wyboru inwestycji pro-ekologicznej w ramach głosowania w tzw. eko-budżecie. Obok tzw. budżetu obywatelskiego to druga propozycja, w której Mieszkańcy decydują o tym, co powstanie w ich najbliższym otoczeniu?

Mechanizm eko-budżetu `2018

Segregując śmieci decydujemy o pozycji swojej dzielnicy w rankingu, a jeśli będzie ona najwyższa, to wygrywamy, a ZUO realizuje nam inwestycję za 100 tys zł. Wystarczy segregować i głosować.

Stworzono listę 12 projektów - częściowo projekty z ub. roku, ale w większości nowe (patrz lista poniżej) - małych inwestycji pro-ekologicznych, sportowych i rekreacyjnych, każdy o wartości ok. 100 000 zł. Siedlce podzielono na 4 sektory - te same obszarowo, na jakie Miasto podzielone jest w związku z odbiorem segregowanych odpadów. W każdym z sektorów mieszkańcy mogą wybierać spośród 3 projektów, które mogą zostać zrealizowane (projekty i głosowanie tutaj). Miasto Siedlce i ZUO zrealizują jednak tylko jeden projekt. O tym, który projekt zostanie finalnie zrealizowany zadecyduje najwyższy współczynnik segregacji odpadów osiągnięty w danym sektorze za cały rok 2018. Co miesiąc ZUO  będzie aktualizować informację o wysokości współczynnika w poszczególnych sektorach. W tym roku głosowanie wydłużono do 30 września.

Informacja o wysokości wskaźników segregacji w sektorach w ramach eko-budżetu 2018, osiągniętych na koniec lutego, zawarta jest w poniższej infografice. Na razie najlepiej segregują, a to równa się końcowej wygranej, ubiegłoroczni zwycięzcy: sektor 3, czyli mieszkańcy południowo-zachodnich Siedlec. Już niedługo, bo z najprawdopodobniej do końca czerwca, mieszkańcy tego sektora na swoim terenie zauważa swoje nagrody: stojaki rowerowe i stacje naprawcze "wygrane" w 2017 roku.

 

Propozycje inwestycji poddane głosowaniu w 2018 r.:
a) Sektor 1: (centrum miasta):
- Park Trampolin - przy Amfiteatrze,
- Wodny plac zabaw - przy Amfiteatrze,
- Bezpieczne przejścia dla pieszych - na kilku przejściach w centrum,
b) Sektor 2: (płn-wsch. część miasta):
- Pumptrack - na terenach zielonych obok ARMS,
- Plac zabaw i siłownia zewnętrzna - przy ul. Jagiełły,
- Ścieżka zdrowia - ul. Jagiełły ,
c) Sektor 3: (płd. część miasta):
- Cztery stacje roweru miejskiego - na terenie dzielnicy,
- Wymiana oświetlenia na oprawy LED - 58 szt. na ul. Unitów Podlaskich, Żuławskiej i ul. Romanówka,
- Ławki dla mam karmiących oraz poidełka przy placach zabaw - na terenie dzielnicy ,
d) Sektor 4: (płn.-zach. część miasta):
- Ścieżka rowerowa przy ulicy Plażowej,
- Urządzenia do Street Workout’u - nad Zalewem,
- Pojemniki podziemne do segregacji odpadów - ul. Warszawska.

 

Dlaczego to ważne?

Na samorządy terytorialne UE narzuciła osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu segregacji odpadów - do 2020 roku muszą one segregować 50% swoich śmieci. W Siedlcach za rok 2017 ten współczynnik wyniósł nieco ponad 20%. Dlatego Zakład Utylizacji Odpadów przy wsparciu Miasta Siedlce, podejmuje różnorodne działania marketingowe i promujące segregowanie odpadów. - Naszym celem jest zwiększanie świadomości mieszkańców nt. selektywnej zbiórki odpadów, a w efekcie podniesienie współczynnika segregacji odpadów w Mieście. To bardzo ważne, ponieważ na Miasto za zbyt niski poziom recyklingu będą nakładane dotkliwe kary finansowe. Przyjdzie więc nam wszystkim zapłacić za niską społeczną świadomość nt. segregacji i za idący w ślad za tym niski poziom segregowania odpadów. - informuje siedleckie ZUO.

Mieszkasz w Siedlcach? Zagłosuj! Zdobądź 100,000 zł. 💰💰💰 dla swojego podwórka!

➡ Zagłosuj na projekt dla Ciebie na zuo.siedlce.pl/ekobudzet !
➡ Segreguj odpady i wrzucaj je do odpowiednich pojemników !
➡ Twój sektor Siedlec, jeśli posegreguje najwięcej, wygrywa 100,000 zł. Na Twój projekt !

Regulamin akcji i podział Miasta na sektory w projekcie znajdziecie poniżej, w załączonych plikach.

opr. JiC

 

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

Załączniki:

« Powrót