Aktualności

05-03-2018

Do woja marsz, marsz, marsz

Do woja marsz, marsz, marsz

5 marca zaczęła się tzw. kwalifikacja wojskowa dla młodych mężczyzn z Siedlec, urodzonych w roku 1999. Specjalna komisja ustali zdolność do służby wojskowej ponad czterystu młodym ludziom.

W czterech powiatach administrowanych przez WKU w Siedlcach (Łosice, Sokołów Podlaski, pow. siedlecki i Miasto Siedlce), od 30 stycznia trwa kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w 1999 roku (oraz w latach 1994–1998, jeśli Ci nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej), a także kobiet urodzonych w latach 1994-1999, posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.

Proces potrwa do do 27 kwietnia. Od 5 lutego przed komisją kwalifikacyjną stawiali się mieszkańcy powiatu łosickiego, sokołowskiego. Teraz przyszła kolej na młodych siedlczan a za 3 tygodnie, od 27 marca, na młodych mężczyzn z powiatu siedleckiego.

Wg danych siedleckiego WKU "na komisję" powinno stawić się ponad 400. młodych mężczyzn z Siedlec oraz ponad 1500 z powiatów: siedleckiego (ok. 600 osób), łosickiego i sokołowskiego. Z terenu Miasta przed komisją może stawić się też 18 pań, skłonnych związać swoją karierę w przyszłości z wojskiem.

Kwalifikacja wojskowa to "zespół czynności przeprowadzonych w określonym czasie przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), powiatową komisją lekarską i Wojskowego Komendanta Uzupełnień" - jak czytamy na stronie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Siedlcach. Jej celem jest ustalenie aktualnej zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.

Młodzi mężczyźni, którzy od 5 do 23 marca zgłaszać się będą na komisje otrzymają potwierdzenie wciągnięcia do ewidencji wojskowej, z ustalonym stopniem zdolności osób do czynnej służby wojskowej. Wstępnie otrzymają też "przydział" do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony lub zamiennie zrekrutowani zostaną do ochotniczych form służby wojskowej. Kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia.

Stawiający się na komisję wojskową po raz pierwszy musi mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, posiadaną dokumentację medyczną, w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub kontynuacji nauki oraz dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe.
 

5 marca - 23 marca: MIASTO SIEDLCE - siedziba PKLek: ul. Prusa 16/18, 08-110 Siedlce;  dzień dla kobiet - 23.03.2018 r., dzień dodatkowy - 26.03.2018 r.

27 marca - 23 kwietnia: POWIAT SIEDLECKI - siedziba PKLek ul. Poniatowskiego 26, 08-110 Siedlce;  dzień dla kobiet - 23.04.2018 r., dzień dodatkowy - 24.04.2018 r.

Więcej o komisjach wojskowych na stronie WKU Siedlce:

 

opr. JiC; foto: WKU Siedlce

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

 

 

 

« Powrót