Aktualności

05-03-2018

Pobiegli dla "Wyklętych"

Pobiegli dla "Wyklętych"

Ponad 400. biegaczy wzięło udział w trzecim z kolei w Siedlcach biegu Tropem Wilczym ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, 4 marca. Biegli starsi, dzieci, biegacze, grupy znajomych i rodziny, szli "kijkarze".

Biegi Tropem Wilczym organizowane są w wielu miastach i wsiach całej Polski. Ich uczestnicy oddają w ten sposób hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczypospolitej Polskiej. Dystans biegów - 1963 metry - symbolizuje datę śmierci ostatniego ukrywającego się w lasach pod Lublinem "Wyklętego" - Józefa Franczaka, ps. "Lalek" zabitego przez UB.

Gościem specjalnym, który wygłosił krótką prelekcję przed biegiem, był Bogusław Łabędzki – specjalista Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN z Białegostoku. Opisał historię "Niezłomnych", przez lata żyjących "prawem wilka", o pamięć dla których upomina się polskie społeczeństwo i historia.

Bieg wystartował spod kamienicy przy ul. Prusa 30, gdzie była siedziba Gestapo i NKWD. Pod tablicą pamiątkową dzieci biorące udział w Biegu oraz wiceprezydent Siedlec Piotr Niewiadomski zapalili znicz pamięci i złożyli kwiaty. Podobnie stało się pod pomnikiem V i VI Brygady Wileńskiej AK przy Skwerze Wileńskim - mecie Biegu. Biegacze pokonali trasę wiodącą ulicami: Prusa - Wiszniewskiego (koło NovegoKina) – Starowiejską i Floriańską, do Skweru Wileńskiego. Biegaczom asystowali z płonącymi pochodniami żołnierze 53. Batalionu Lekkiej Piechoty stacjonującego w Siedlcach.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz koszulkę, a na mecie ciepły posiłek i herbatę, które przygotowali żołnierze z 53. Batalionu Lekkiej Piechoty stacjonującego w Siedlcach. Był to bieg rekreacyjny, bez rywalizacji sportowej, w którym udział wzięli mieszkańcy z ponad 40 pobliskich miejscowości, m. in.: z Łosic, Mińska Mazowieckiego, siedleccy harcerze z Hufca ZHP "Podlasie", CrossFitG4, uczniowie klasy wojskowej z „Elektryka”, Grupa Rekonstrukcji Historycznych NSZ "Podlasie", Miejskiego Przedszkola nr 9, Stowarzyszenie Jednostek Strzeleckich STRZELEC, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "Start", Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Wyklętych w Borkach Kosach, członkowie Triathlon Siedlce Club, Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, XXVII Oddziału Siedlce Związku Polskich Spadochroniarzy, Yulo Run Team Siedlce i wiele innych klubów, stowarzyszeń, szkół i firm.

Tegorocznym organizatorem biegu była Agencja Rozwoju Miasta Siedlce.

 

Więcej zdjęć i relacje video tutaj:

opr. JiC; foto: WB.

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

« Powrót

Galeria