Aktualności

23-02-2018

Koperta życia: podaruj zdrowie i życie

Koperta życia: podaruj zdrowie i życie

Ułatwiają udzielenie pomocy medycznej w stanach zagrożenia zdrowia i życia, zwłaszcza osobom starszym, chorym i samotnym. Gdy ratownicy medyczni, lekarze lub strażacy nie mają kontaktu z człowiekiem będącym np. po wylewie czy udarze, znajdują w niej ważne informacje ratujące życie. Koperty można bezpłatnie otrzymać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta.

 

Centrum Wolontariatu działające w Caritas Diecezji Siedleckiej (CDS) zaprasza wszystkich mieszkańców miasta Siedlce do wzięcia udziału w kampanii społecznej „Podaruj zdrowie, podaruj życie - koperta życia”.

Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Siedlce w ramach zadania publicznego „Promocja i ochrona zdrowia”. Kopert mają ułatwiać niesienie skutecznej pomocy medycznej mieszkańcom w stanach zagrożenia zdrowia i życia, zwłaszcza osobom starszym, chorym i samotnym, głównie w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze bądź strażacy muszą szybko reagować, a nie ma kontaktu z człowiekiem będącym np. po wylewie czy udarze.

Jak to działa?

Jak działa koperta życia? W każdej kopercie zawarty jest formularz na temat stanu zdrowia pacjenta i przyjmowanych leków, który trzeba wypełnić. Miejscem umownym przechowywania jest lodówka, oznaczona naklejką taką, jak na kopercie, co dla osoby udzielającej pomocy będzie sygnałem, że znajdują się w niej ważne informacje mogące uratować życie osoby poszkodowanej.

W ramach kampanii, 8 kwietnia w Zakładzie Ratownictwa Medycznego przy ul. Prusa 12 w Siedlcach odbędzie się także szkolenie z pierwszej pomocy, które przeprowadzą studenci z Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego UPH w Siedlcach pod kierownictwem dr Piotra Leszczyńskiego.

- Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna i każdy dorosły powinien znać chociaż podstawowe zagadnienia z tego tematu. Ważne, aby już od najmłodszych lat nabywać praktycznych umiejętności i nie bać się udzielić pomocy czy wezwać odpowiednie służby w chwilach kryzysowych – mówi Małgorzata Mućka, koordynator CDS Centrum Wolontariatu w Siedlcach.

Koperta życia będzie dostępna w następujących punktach na terenie Miasta Siedlce: w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Siedlce; w parafiach na terenie Miasta, w biurze Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej przy ul. Bpa Świrskiego 57 w Siedlcach (pokój nr 12), w noclegowni „Mieszkania wspierane” przy ul. Kleeberga 2 w Siedlcach oraz w Centrum Wsparcia Caritas Diecezji Siedleckiej przy ul. Budowlanej 1 w Siedlcach.

 

źr. Anna Nowińska, Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej
 


 

« Powrót