Aktualności

30-01-2018

155 lat po powstaniu

155 lat po powstaniu

Nocą z 21 na 22 stycznia 1863 r. wybuchło Powstanie Styczniowe. Szczególnie krwawo zapisało się ono na Podlasiu i wschodnim Mazowszu. To dzięki odwadze, poświęceniu i bohaterstwie takich jego lokalnych dowódców, jak ks. Stanisław Brzóska, Władysław Rawicz, możemy się cieszyć wolnością.

Z okazji 155 rocznicy wybuchu powstania, 30 stycznia o godz. 12.00 pod pomnikiem Patrona Szkoły nr 5 – Władysława Rawicza, cywilnego Naczelnika Województwa Podlaskiego podczas powstania, spotkały się władze Miasta z Prezydentem Miasta Wojciechem Kudelskim oraz Społeczność Szkoły Podstawowej nr 5.

Młodzież w hołdzie Powstańcom oraz Władysławowi Rawiczowi złożyła kwiaty i zapaliła znicze, a gospodarz Siedlec wygłosił okolicznościowe wspomnienie o charakterze i celach powstania oraz jego lokalnych dowódcach. - Historycy i wielu z nas uważa, że powstanie w chwili wybuchu nie miało szans powodzenia. Może i tak było, ale po latach okazało się, że było bardzo potrzebne. - powiedział Wojciech Kudelski. - Nie byłoby wolnej Polski w 1918 roku i tak szybkiej odbudowy państwowości polskiej, gdyby nie zrywy niepodległościowe, które dały chęci i siły do zrealizowania marzeń po latach niewoli. Po to spotykamy się dziś przed pomnikiem Władysława Rawicza, dowódcy Powstania w naszym regionie, aby oddać hołd wszystkim poległym jego Bohaterom. - mówił prezydent.

aut. źr.; foto: WB

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

« Powrót

Galeria