Aktualności

25-01-2018

Wyklętym i zamordowanym

Wyklętym i zamordowanym

W tym roku organizatorem Biegu Tropem Wilczym w hołdzie Żołnierzom Wyklętym 4 marca w Siedlcach będzie Agencja Rozwoju Miasta. Już trwają zapisy. Bieg ma charakter rekreacyjny, dlatego do udziału zapraszamy całe rodziny.

Symboliczny dystans biegu: 1963 metry, upamiętnia rok, w którym zginął ostatni Żołnierz WyklętyJózef Franczak ps. Lalek. Bieg nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Odbędzie się w niedzielę 4 marca 2018 roku o godz. 18:00. Zachęcamy do udziału również chętnych kijkarzy (Nordic Walking). Trasa poprowadzona będzie ulicami Siedlec: start - z ulicy Prusa, na wysokości budynku nr 30. To miejsce szczególne, tutaj podczas okupacji niemieckiej swoją siedzibę miało Gestapo (przypomina o tym pamiątkowa tablica na ogrodzeniu). Od sierpnia 1944 r. rezydowali tu funkcjonariusze NKWD i Informacji Wojskowej.

Pobiegniemy ulicą Prusa, Wiszniewskiego, Starowiejską, Floriańską, aż do Skweru Wileńskiego. Na mecie każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal oraz ciepły posiłek i herbatę, które przygotują żołnierze z 53. Batalionu Lekkiej Piechoty stacjonującego w Siedlcach.

Aby wziąć udział w biegu należy się zarejestrować i uiścić opłatę startową w wysokości 10 zł. Formularz zgłoszeniowy tutaj. Wpisowe należy wpłacić przelewem na konto Organizatora w terminie do 28.02.2018 r. (Agencja Rozwoju Miasta Siedlce, ul. Jana Pawła II 6, 08-110 Siedlce; PKO Bank Polski S.A. nr 40 1440 1101 0000 0000 1324 9024; tytułem: Bieg Tropem Wilczym, imię i nazwisko oraz rok urodzenia uczestnika Biegu).

W pakiecie startowym każdy uczestnik otrzyma okolicznościową koszulkę. Weryfikacja uczestników i odbiór pakietów startowych wyłącznie w dniu biegu w Biurze Zawodów - na parkingu przy ul. Prusa 11 (przed hotelem Villa Park) w godz. 17:00 – 18:00. Aktualności dotyczące biegu można śledzić w wydarzeniu na Facebooku: www.facebook.com/events/930489707119928/

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczypospolitej Polskiej.

Fundacja Wolność i Demokracja realizuje projekt biegów pamięci o poświęceniu Żołnierzy Wyklętych już od 2014 roku. Biegi Tropem Wilczym organizowane są w wielu miastach Polski tego samego dnia. Biegnący oddają hołd żołnierzom m.in. Armii Krajowej i wielu innych organizacji wojskowych, którzy po zakończeniu wojny odmówili dokonania demobilizacji i kontynuowali walkę z z NKWD, Smiersz-em, Ludowym Wojskiem Polskim, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w ramach Delegatury Sił Zbrojnych, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta” i wielu innych.

Regulamin Biegu w załączniku poniżej.

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

Załączniki:

« Powrót