Aktualności

10-01-2018

Bogacimy się bo ciężko pracujemy

Bogacimy się bo ciężko pracujemy

Siedlczanie należą do jednych z najbardziej pracowitych i bogatszych społeczności w Polsce. Opublikowany przez Ministerstwo Finansów plan dochodów gmin z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) lokuje Siedlce na 45 miejscu pośród 2.478 polskich gmin, jeżeli chodzi o wysokość należnych środków. Dochody per capita dają nam 31. miejsce w kraju, w kategorii miast na prawach powiatu.

Ministerstwo oszacowało plan dochodów na 2018 rok na podstawie danych z wpływów podatku PIT za lata 2016 i 2017. Przedstawione szacunki na rok 2018 nie będą wiele różniły się od rzeczywistych danych - tak komentują dane w Wydziale Finansowym Magistratu.

Szacowane przez ministerstwo wpływy do budżetu Miasta wyniosą 107.222.501 złotych. Jeżeli obliczenia nie ulegną znaczącym korektom to w 47. gminach wpływy z PIT przekroczą w tym roku 100 mln zł. W zdecydowanej większości są to miasta na prawach powiatu, czyli miasta powyżej 100 tys. mieszkańców oraz dawne stolice województw. Wyjątkami są natomiast podwarszawska gmina miejsko-wiejska Piaseczno, która z dochodami na poziomie 185 mln zł znalazła się na 26. miejscu pod względem dochodów, oraz ostatnie z tej grupy miasto Lubin w woj. dolnośląskim (101 mln zł).

Analizując planowane wpływy z PIT tylko w odniesieniu do miast na prawach powiatu (jest ich w Polsce 66 - przyp. aut.) i z uwzględnieniem liczby osób pracujących (wpływy per capita/na głowę mieszkańca) Siedlce znajdują się na 31 miejscu z kwotą 4.397,43 zł. Oznacza to, że każda pracująca osoba, która wskazała w rozliczeniu podatkowym miasto Siedlce jako miejsce zamieszkania taką sumą wspiera budżet miasta.

 

opr. GK, JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/


 

« Powrót