Aktualności

10-01-2018

"Prus" i "Ekonomik" w czołówce

"Prus" i "Ekonomik" w czołówce

"Prus" awansował z 68. na 46 miejsce, a "Królówka" spadła z 228. na 290. - to wyniki najnowszego Rankingu Liceów wg "Perspektyw". Największym sukcesem może pochwalić się jednak siedlecki "Ekonomik", który w Rankingu Techników awansował o 167 (!!) lokat, na 70. pozycję.

To był 20., jubileuszowy ranking, którego nagrody tradycyjnie wręczano w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej. Tym razem kryteria i ich wagi przyjęte w Rankingu to: wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (25 %), wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (45 %) oraz sukcesy uczniów w olimpiadach (30 %). Pod względem metodologicznym – od wprowadzenia w roku 2011 jako głównego kryterium wyników matury – ranking zmienia się w niewielkim stopniu i zawsze po długich konsultacjach z ekspertami. Dzięki temu co roku powstaje szczegółowa i wiarygodna „fotografia” polskich szkół średnich, wykonana pod nieprzypadkowym kątem. 

W rankingu liceów sytuacja na 3. pierwszych miejscach od 3 lat nie ulega zmianie: prowadzi XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina, kolejne jest Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia, które wyprzedziło trzecie w rankingu warszawskie XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

I LO im. Bolesława Prusa awansowało z 68 miejsca w roku 2017 na 46 obecnie (20-a lokata na Mazowszu), zdobywając 60,96 pkt. II LO im. Królowej Jadwigi od 3 lat spada w rankingu: w 2016 - 144 pozycja, 228 pozycja w 2017 i teraz 290. Ranking liceów tutaj. Trzecie z naszych popularnych liceów - IV LO im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego nie znalazło się w "pięćsetce" rankingowanych liceów.

- Jak co roku czekamy na wyniki tego prestiżowego rankingu szkół. Z ogromną satysfakcją odnotowałem fakt, że tegoroczny ranking przyniósł dwa spektakularne sukcesy. Prus zajmując najwyższe w historii rankingu miejsce awansował do pierwszej pięćdziesiątki szkół w Polsce. - powiedział poproszony o skomentowanie wyników naczelnik Wydziału Edukacji UM Sławomir Kurpiewski.

Źródłem danych do rankingu były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych, oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2017 r. zdawało minimum 12 maturzystów, wyniki średnie z j. polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, oraz egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.

W prowadzonym równolegle przez pismo "Perpsektywy" Rankingu Techników najwyżej sklasyfikowano z siedleckich szkół Technikum nr 2 w Siedlcach (dyr. Jolanta Duk), które w porównaniu z rokiem 2017 skoczyło w klasyfikacji aż o blisko 170. pozycji (237 w 2017). Dobrą 173. lokatę uzyskało Niepubliczne Technikum Zawodowe ZDZ, które po raz pierwszy zostało rankingowane. Poza "trzechsetką" najlepszych techników znalazł się "Elektryk".

- "Ekonomik" sprawił bardzo miłą niespodziankę. - mówi Sławomir Kurpiewski. - Technikum Nr 2 zajęło bowiem 70. miejsce w Polsce w rankingu techników. Jeszcze rok temu szkoła ta była w trzeciej setce. Te wyniki cieszą bowiem siedleckie szkoły stają się dzięki wynikom w rankingu magnesem przyciągającym najlepszą młodzież także z innych miejscowości. Serdecznie gratuluję wyników w rankingu naszym szkołom i kieruję je na ręce Państwa dyrektorów pani Jolanty Duk i pana Andrzeja Kopca. - dodaje naczelnik Sławomir Kurpiewski.

W Rankingu Techników kryteria były takie same, z tym wyjątkiem że dodano wyniki egzaminów zawodowych: sukcesy w olimpiadach to 20% znaczenia, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych – 20%, wyniki matur z przedmiotów dodatkowych 30% a egzamin zawodowy to 30% znaczenia.

 

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

 

« Powrót