Aktualności

15-12-2017

Kolędy i pastorałki od wojskowych

Kolędy i pastorałki od wojskowych

"Radość Dzielenia" to najnowsza płyta siedleckich muzyków w mundurach, członków Orkiestry Wojskowej. Znalazło się na niej 13 popularnych, polskich kolęd i pastorałek oraz jedna, tytułowa, autorstwa Melanie Thornton.

Nagrań dokonano w Muzycznym Studium Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy Myśliwieckiej w Warszawie 13-16 grudnia 2016 roku. Instrumentarium muzyczne pod batutą dyrygenta kpt. Dariusza Kaczmarskiego uzupełniają śpiewający kolędy i pastorałki solistki i soliści: Ewa Siembida, Małgorzata Boć, Magdalena Białorucka, Zbyszko Tuchołka, Marcin Sójka, Robert Protasewicz oraz Chór Miasta Siedlce.

To druga w dorobku orkiestry płyta z kolędami i pastorałkami; została nagrana z "myślą o tych, którzy cenią tradycję wspólnego kolędowania". "Śpiewając kolędy zapominamy o smutkach, zmartwieniach i problemach dnia codziennego" - czytamy na rewersie strony tytułowej okładki płyty. "W takich chwilach stajemy się jedną wielką rodziną i z większą sympatią patrzymy na drugiego człowieka".

Na płycie znalazły się tak znane i popularne kolędy jak: Wśród nocnej ciszy, Dzisiaj w Betlejem, Hej kolęda, kolęda, Do szopy hej pasterze i inne.

Warto dodać, że 10 grudnia br. w sali widowiskowej "Podlasie" podczas mikołajkowego koncertu Orkiestry Wojskowej, muzycy i soliści zaprezentowali materiał z płyty uzupełniając go utworami rozrywkowymi. Zaproszenia na ów koncert siedlecka publiczność "wchłonęła" w błyskawicznym tempie.

Orkiestra 22-23 września 2017 roku okazała się bezkonkurencyjna podczas odbywającego się w Świeradowie Zdroju, 52. Konkursu Orkiestr Wojska Polskiego. Siedleccy muzycy w mundurach nie tylko wygrali konkurs główny, ale także zdobyli Nagrodę Publiczności.

O Orkiestrze

Orkiestra powstała w 1947 r. w Sanoku. Do roku 1976 jej siedzibą był Jarosław. W 1977 r. Orkiestra została przeniesiona do Siedlec, gdzie tradycje muzyki wojskowej sięgają okresu międzywojennego. Przed wojną była tu Orkiestra 22 Pułku Piechoty, która brała udział w uroczystości wręczenia pułkowi sztandaru w dniu 3.11.1922 r. przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obecnie swoją działalnością obejmuje całe województwo mazowieckie i podlaskie. Występuje dla wojska i społeczeństwa podczas uroczystości państwowych, wojskowych, miejskich i uroczystości rekreacyjno-rozrywkowych. Prezentuje muzykę patriotyczno-historyczną, religijną, poważną i rozrywkową. W szyku marszowym wykonuje efektowną musztrę paradną, którą obecnie prowadzi tamburmajor st. chor. szt. Karol Czyżewski.

Koncertuje w kościołach oraz na gościnnych scenach innych miast z bogatym repertuarem muzyki polskiej i światowej. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi miasta Siedlce: Miejskim Ośrodkiem Kultury, Centrum Kultury i Sztuki oraz chórami: Katedralnym i Chórem Miasta Siedlce. Orkiestra pełni także funkcje reprezentacyjne, biorąc udział w powitaniach mężów stanu i dowódców wojskowych: w Pałacu Prezydenckim, Sztabie Generalnym Wojska Polskiego oraz w Dowództwie Garnizonu Warszawa.

W składzie Orkiestry działa zespół jazzu tradycyjnego "Ragtime Band", który we wrześniu 2002 r. na Konkursie Solistów, Kameralistów i Zespołów Rozrywkowych Wojska Polskiego zajął I miejsce i zdobył puchar Ministra Obrony Narodowej.

W 2002 z okazji jubileuszu 55-lecie powstania, orkiestra została uhonorowana dyplomem Ministra Kultury i Sztuki. W roku 2003 na Konkursie Orkiestr Garnizonowych Wojska Polskiego w Świeradowie Zdroju zajęła I miejsce prezentując najlepszy program koncertowy, za co została wyróżniona dyplomami i pucharami Ministra Obrony Narodowej.

Ma na swoim koncie występy zagraniczne m.in.: w Austrii, Niemczech, Holandii, Słowacji i Łotwie.

W 2007 roku z okazji jubileuszu 60-lecia powstania i 30-lecia pobytu w Siedlcach Rada Miasta Siedlce ufundowała orkiestrze mundury historyczne z okresu Księstwa Warszawskiego. Mundur ten jest wierną repliką munduru trębacza oddziałów przewodnich stanowiących eskortę naczelnego wodza, księcia Józefa Poniatowskiego.

Od 1 stycznia 2011 r. orkiestra występuje pod nazwą "Orkiestra Wojskowa w Siedlcach".

 

opr. JiC/źr.

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

« Powrót