Aktualności

07-12-2017

Urodziny Marszałka w „Ekonomiku”

Urodziny Marszałka w „Ekonomiku”

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach odbyła się podniosła uroczystość, która podsumowała obchody roku 2017 jako Roku Józefa Piłsudskiego i jednocześnie zainaugurowała realizację projektu edukacyjnego pod nazwą „100 lat niepodległej Polski”.

 

5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Józef Piłsudski. Dokładnie w dniu, w którym przypada 150 rocznica jego urodzin, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach odbyła się podniosła uroczystość, która podsumowała obchody roku 2017 jako Roku Józefa Piłsudskiego i jednocześnie zainaugurowała realizację projektu edukacyjnego pod nazwą „100 lat niepodległej Polski”. Urodziny Marszałka w siedleckim „Ekonomiku” - to jedno z wielu zadań tego przedsięwzięcia. Uroczystość została objęta honorowym patronatem Pani Aurelii Michałowskiej - Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Pana Wojciecha Kudelskiego – Prezydenta Miasta Siedlce. Współorganizatorami byli: Muzeum Regionalne w Siedlcach, Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Oddział w Siedlcach i Siedleckie Towarzystwo Naukowe.

Wspólnie z uczniami świętowali dostojni goście, wśród nich między innymi: Sławomir Kurpiewski Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce, Sylwester Różycki Zastępca Dyrektora Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, wojska, policji, Urzędu Skarbowego, dyrektorzy siedleckich szkół, emerytowani nauczyciele, rodzice. Wśród gości wyróżniali się członkowie historycznej grupy rekonstrukcyjnej w mundurach z czasów II Rzeczypospolitej. Wszystkich bardzo serdecznie powitała dyrektor szkoły – pani Jolanta Duk, która w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę wychowania do wartości w procesie kształcenia młodzieży. Po okolicznościowych wystąpieniach gości, pan Sławomir Kordaczuk – zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach przedstawił niezwykle interesującą prezentację multimedialną pt. „Piłsudski w Siedlcach i o Siedlcach”. Potem scena należała do uczniów. W brawurowy sposób pod względem aktorskim, instrumentalnym i wokalnym przedstawili montaż słowno – muzyczny pt. „Józef Piłsudski – człowiek niezwykły” - opowieść o żołnierzu, strategu, wodzu, polityku, wymagającym szefie, kochającym synu, czułym ojcu, miłośniku Słowackiego, herbaty, szachów i pasjansów. Po występach młodzieży wicedyrektor szkoły pani Barbara Adamiak, która prowadziła uroczystość, zaprosiła na scenę przedstawicieli honorowych patronów uroczystości i współorganizatorów, którzy z rąk dyrekcji otrzymali podziękowania i piernikowe „Koperniki” – tradycyjne ciastka „Ekonomika”. Po uczcie dla ducha przyszedł czas na ucztę dla ciała – wszyscy częstowali się wspaniałym urodzinowym tortem, jedli pyszne ciasta, pili herbatę i słuchali koncertu pieśni patriotycznych. Śpiewała cała sala, było podniośle, uroczyście, wzruszająco. Okazałą scenografię utrzymaną w klimacie barw i symboli narodowych wspaniale dopełniała wystawa „Józef Piłsudski w fotografii, malarstwie i pracach plastycznych uczniów”.

tekst i foto źr.: ZSP 2

 

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/
 

« Powrót

Galeria