Aktualności

29-11-2017

Szumią wokół drzewa

Szumią wokół drzewa

W ostatnich tygodniach posadzono w Mieście 107 nowych drzew. Najliczniejszymi gatunkami w tej liczbie są lipa drobnolistna, w kilku odmianach jarząb oraz jawor. Wśród nasadzeń są też gatunki egzotyczne, tj. jodła koreańska, czy klon tatarski.

Razem w 2017 roku na terenie Miasta posadzono 150 drzew i 80 krzewów. Ostatnie 107 nasadzeń to drzewka o obwodzie pnia od 6 do nawet 14 cm. Znalazły się na 11 skwerach i ulicach Miasta (lista poniżej).

Najwięcej nowych sadzonek (40 sztuk) to nasadzenia lipy drobnolistnej; znalazła ona miejsce w ul. Sokołowskiej, na Prusa i Garwolińskiej. Niewiele mniej: 31 sztuk drzewek, to jarząb: szary, mączny i pospolity. Ten gatunek zobaczymy na ul. 3 Maja, na Skwerze Niepodległości - tu też posadzono buk pospolity (2) i dąb szypułkowy (2) - i na Mieszka I. Trzecim, najliczniejszym gatunkiem jest jawor (13 szt.), który posadzono przy ul.: Młynarskiej i Prusa.

Drzewa z nieco egzotycznych obszarów, tj. klon tatarski, czy jodła koreańska, znalazły się na zieleńcach na Placu Tysiąclecia (5 sztuk klonu) i na Skwerze Niepodległości (3 sztuki jodły koreańskiej).

Nasadzenia uzupełniono wymianą gleby, mieszanką glebową, a ziemię wokół wysypano tzw. zrębkami. 

Pasy zieleni ulicznej w ciągach ok. 60 ulic w Mieście to ok. 15 ha. Do tych najbardziej efektownych należą te w ulicach: Sienkiewicza, Kilińskiego, 3 Maja i Cmentarnej. Zieleń na skwerach miejskich to ok. 5,7 ha a w parkach i "obszarach o charakterze parkowym": Aleksandria, "stary" park, przy amfiteatrze i na Jagiełły, to kolejnych 19, 64 ha.

W Mieście mamy więc łącznie 112,95 hektarów zieleni. Koszty jej utrzymania w 2017 roku to ponad 1,4 mln zł.

W ub. roku posadzono w Mieście 180 drzew i 358 krzewów, m.in.: jawory, lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, jarząb szwedzki i pospolity, buki, klony, sosny. Nowe drzewa sadzono w ulicach: Dąbrowskiego, Partyzantów, na rondzie "Solidarności", Żytniej, Budowlanej, Prusa, na Placu Wolności i placu Zdanowskiego przed PKP, Skwerze Kościuszki, Warszawskiej i Piłsudskiego.

Ostatnie nasadzenia: Sokołowska (23 szt. lipy drobnolistnej); Prusa (lipa drobnolistna i jawor po 9 szt.); 3 Maja (5 - jarząb szary); Skwer Niepodległości (4 - jarząb pospolity, 3 - jodła koreańska, po 2 szt.: jarzęba szarego, jarzęba mącznego, dębu pospolitego, buka pospolitego); Kilińskiego (2 - klon polny); Plac Tysiąclecia (5 - klon tatarski); Skwer Wileński (3 - buk pospolity); Młynarska 28 (5 - dąb szypułkowy, 4 - jawor); Mieszka I (18 - jarząb szary); Garwolińska (8 - lipa drobnolistna); Orzeszkowej (1 wiąz Vredei).

 

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

« Powrót