Aktualności

28-11-2017

Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny

Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny

W 2016 roku w prawie 8,5 tys. wypadków z udziałem pieszych zginęło w Polsce 868 osób. Najwięcej pieszych w ub. roku zginęło i zostało rannych w grudniu. Siedlecka policja bierze udział w kilku akcjach i kampaniach społecznych dot. widoczności osób i rowerzystów na drogach, m.in. „Jesteś widoczny jesteś bezpieczny”.

W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. 

Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych! Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Osoba bez elementów odblaskowych, ubrana na ciemno, widoczna jest jedynie z 30-40 metrów, a rowerzysta i pieszy z odblaskiem już ze 150 metrów... . Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Warto również wiedzieć, że w znowelizowanym Kodeksie Drogowym (paragraf 11, ustęp 4a) za nieposiadanie oznakowania lub oświetlenia grozi minimum pouczenie lub mandat do 100 zł. Za tzw. uporczywe nie zachowywanie bezpieczeństwa na drogach grozi wniosek do sądu.

Policja codzienne, w powiecie w terenie niezabudowanym, prowadzi kontrole rowerzystów i pieszych, sprawdzając czy mają oni odpowiednie oświetlenie i elementy odblaskowe.

„Widoczny na drodze - bezpieczny po zmroku”

Od września br. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Siedlce prowadzą na terenie powiatu siedleckiego działania prewencyjno-profilaktyczne w ramach akcji „Widoczny na drodze - bezpieczny po zmroku”. Akcja będzie trwać przez cały okres jesienno-zimowy.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, tj. pieszych i rowerzystów, poruszających się po zmroku. Każdy pieszy na drodze, od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierowców. Celem policji jest promowanie używania przez pieszych i rowerzystów „odblasków", wszędzie tam, gdzie może to pomóc uniknąć wypadków. Rozdawane m.in. w ramach akcji kamizelki odblaskowe są przekazywane komisariatom podległym siedleckiej komendzie. Policjanci wręczają też elementy odblaskowe rowerzystom i pieszym poruszającym się poza terenem zabudowanym, wraz z pouczeniem o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Akcją o podobnym celu jest "Świeć przykładem". Jej inicjatorzy: Komenda Główna Policji, Konferencja Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna przypominają i uświadamiają pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych. Co do zasady pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

„Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny”

Ostatnio, inną akcję informacyjno-edukacyjną „Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny” wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, a jedno ze spotkań zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 11 w Siedlcach 17 listopada. Wśród podzielonej na grupy wiekowe młodzieży z klas IV-VII SP 11 w ramach przygotowanych w trzech panelach zajęć promowano bezpieczeństwo na drogach i ulicach.

Jedną z grup pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach uczyli jazdy po torze rowerowym. W drugim panelu, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej omówili zasady udzielania pierwszej pomocy na fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Podczas trzeciego panelu uczestnicy mieli okazję obejrzenia filmu pt. „…tak chcę być bezpieczny”, a poruszone w nim zagadnienia dotyczące zasad bezpieczeństwa młodzieży w różnych sytuacjach życiowych. Na zakończenie akcji wszyscy uczestnicy otrzymali zestawy promocyjne zawierające elementy odblaskowe, których właściwe używanie z całą pewnością będzie miało wpływ na ich bezpieczeństwo.

Statystyki dot. bezpieczeństwa pieszych w 2016 roku

W 2016 roku odnotowano 8 461 wypadków z udziałem pieszych (25,1% ogółu), w których zginęło 868 pieszych (38,7% ogółu), a 7 974 pieszych odniosło obrażenia ciała (19,6% ogółu). Pomimo że najczęściej do wypadków z udziałem pieszych dochodziło w obszarze zabudowanym, skutki wypadków mających miejsce w obszarze niezabudowanym były tragiczniejsze, gdyż prawie w co trzecim wypadku zginął człowiek, natomiast w obszarze zabudowanym w co trzynastym. Okres jesienno-zimowy, nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych.

Błędem jest myślenie pieszych, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem. Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Po zmroku, piesi ubrani w ciemny strój są zauważani przez kierującego pojazdem z odległości około kilkudziesięciu metrów. W skrajnych przypadkach piesi mogą być zauważeni tuż przed pojazdem, co uniemożliwia pożądaną reakcję kierującego. Natomiast mając na sobie elementy odblaskowe, stają się widoczni nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej wypadków z udziałem pieszych i najtragiczniejsze ich skutki zanotowano w miesiącach jesienno-zimowych (październik - grudzień). W 2016 roku najwięcej pieszych zginęło i zostało rannych w grudniu – zabici 143 (16,5% ogółu), ranni 1 094 (13,7% ogółu). 

Zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.

Wszelkie akcje profilaktyczne związane z bezpieczeństwem na drodze mają na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa, kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego, jak również budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

WIĘCEJ o wypadkach w Siedlcach i powiecie w prezentacji policji i artykule TUTAJ.

aut. JiC na podst źródła KGP.

Więcej o akcji "Świeć przykładem": tutaj.


Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/Spotkanie - akcja w SP 11 w Siedlcach:


 

« Powrót