Aktualności

26-10-2017

Żołnierze uprzątnęli groby

Żołnierze uprzątnęli groby

Uczniowie klasy mundurowej z "Elektryka" oraz żołnierze 5 batalionu Obrony Terytorialnej sprzątali 26 października groby na Cmentarzu Wojennym oraz mogiły rozstrzelanych na Sekule żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego oraz włoskich oficerów.

 

Młodzież wespół z żołnierzami sprzątała groby na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Cmentarnej oraz w lesie zw. Sekuła. Groby na podsiedleckiej Sekule - miejscu wojennych, niemieckich i powojennych ubeckich rozstrzeliwań - w latach 90-tych XX wieku odtworzył z relacji świadków, uporządkował i otoczył opieką nieżyjący już Edward Bareja, tata Romana Barei, przewodniczącego siedleckiej Rodziny Katyńskiej. Pan Edward Bareja odtworzył mogiły, ale też "okrawężnikował" je oraz zadbał o ufundowanie metalowych krzyży.

Na Sekule znajduje się - wg Romana Berei - 13 grobów, które kryją szczątki rozstrzeliwanych tu od 1939 do 1946 roku żołnierzy. Pochowanych jest w nich 24 osoby (jest 1 grób 7-osobowy, 2. ze szczątkami 3 osób i 1 gdzie leży 2 osoby).

Znajduje się wśród nich grób rozstrzelanego 6 kwietnia 1946 r. przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa żołnierza AK ps. Tarzan oraz symboliczny grób 3 oficerów włoskich, koło strzelnicy wojskowej, rozstrzelanych w 1942 roku przez hitlerowców (Carloca Stiglioni, Bernardino Natonalle oraz Livio Moralle).

Inicjatywa młodych jest godna pochwały i naśladowania.

 

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

« Powrót

Galeria