Aktualności

30-10-2017

Mały Ciechocinek w Siedlcach

Mały Ciechocinek w Siedlcach

Siedlecki Park Wodny - miejsce sportu i rekreacji dla osób w każdym wieku - za sprawą powstałej w obiekcie tężni solankowej, otwartej oficjalnie 28 października - służy również jako ośrodek leczniczy.

Tężnia solankowa udostępniona jest dla wszystkich odwiedzających Park Wodny Siedlce. Urządzono ją kosztem ok. 40 tys. zł. na 1. piętrze obiektu. Szeroka oferta ARMS - kierowana do mieszkańców Siedlec i regionu - wzbogaciła się o walory uzdrowiskowe. Wg obecnego na otwarciu Prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego "to kolejna z inwestycji mająca uatrakcyjnić życie w naszym Mieście, czego skutkiem może być  to, że młodzi siedlczanie chętniej będą wiązali swoją przyszłość z Miastem". - Miasto oferuje godny wypoczynek Mieszkańcom po pracy, by przyciągać przede wszystkim młodych, a tym samym i podatki, jakie tu zostawią. - mówił Prezydent.

W Agencji Rozwoju Miasta Siedlce pomyślano o udostępnieniu tężni dzieciom i młodzieży szkolnej. - Dzięki dofinansowaniu samorządu lokalnego obiekt codziennie użytkowany będzie przez chętne przedszkola i szkoły. Jodu nie da się przedawkować, a wg wskazań jakie pozyskaliśmy, jest on polecany dzieciom. Dlatego też dla szkół dysponujemy autobusem, który będzie przywoził i odwoził dzieci. Cykl dowożenia i odwożenia dzieci zamknie się w 70-80. minutach. - omawiał szczegóły działań prezes ARMS Grzegorz Orzełowski. Mogą się tu odbywać lekcje wokalne, historii, czy też z innych przedmiotów. To, co ważne, to też fakt, iż ARMS pozyskuje interpretację podatkową, czy usługę tężni można wliczać w pakiet oferowanej "Siedleckiej Karty Sportowej".

Według Pawła Mazurkiewicza - szefa gabinetu politycznego Ministra Energi Krzysztofa Tchórzewskiego: - To piękny obiekt, w niczym nie ustępujący podobnym w Polsce, a nawet lepszy. Nasz "mały Ciechocinek" będzie miał charakter ponadregionalny i będzie atrakcją również dla mieszkańców Warszawy.

O tężni solankowej

Tężnie solankowe kojarzą się powszechnie z uzdrowiskami. Jednak w ostatnich latach coraz częściej z ich dobrodziejstw można korzystać nie tylko w leczniczych kurortach. Tężnie coraz częściej powstają w obiektach sportowo – rekreacyjnych, czego przykładem jest właśnie Park Wodny Siedlce.

Czym jest tężnia solankowa? Cały sekret kryje się w konstrukcji tężni leczniczej. Zbudowana jest ona z drewna iglastego i urządzeń do pompowania solanki. w pomieszczeniu, gdzie znajduje się tego typu konstrukcja, wytwarza się aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak np. jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód.

Jak to działa? Na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki brzozowe podawana jest za pomocą pomp solanka z górnej strefy konstrukcji. Rozprowadzona rurkami solanka spływa
swobodnie po gałązkach, a jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym w dolnej części tężni. Tak rozprowadzona solanka podlega intensywnemu parowaniu wytwarzając w pomieszczeniu intensywny aerozol. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi
walorami zdrowotnymi, Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Mikroklimat tężni powstały w skutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, powoduje intensywne parowanie, a rozbijane cząsteczki solanki sprzyjają także hydrojonizacji.

Mikroklimat tężni zbliżony jest do klimatu, który panuje nad morzem. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że dawka jodu jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni spędzonych nad morzem.

Właściwości zdrowotne

Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje także rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Na ich problemy skutecznie zadziała również brom, który rozszerza oskrzela. Natomiast wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne.

Dla kogo wskazana jest tężnia?
• dla mieszkańców aglomeracji miejskich,
• dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie,
• dla pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze,
• dla palaczy tytoniu,
• dla osób pracujących głosem.

Wskazania lecznicze:
• przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego,
• alergie, także alergie skóry,
• choroby tarczycy,

Przeciwwskazania:
• stan świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego,
• choroby nowotworowe,
• ostre choroby przebiegające z podwyższona temperaturą ciała,
• niewydolność naczyń wieńcowych serca, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi,
• nadwrażliwość na jony zawarte w solance.

Jak często należy korzystać z Tężni Solankowej? Według zaleceń lekarza 45-minutowe seanse 2-3 razy w tygodniu powinny dać wymierne efekty zdrowotne już po kilku tygodniach.

Co warto wiedzieć? W tężni obowiązuje zmiana obuwia, do każdego zakupionego biletu wstępu w kasie wydawane są jednorazowe kapcie. Solanka wchłaniana jest całą powierzchnią skóry, dlatego zalecany jest lekki ubiór. Najefektywniejsze działanie solanki zachodzi podczas tzw. hiperwentylacji, czyli zwiększonego wchłaniania mikroelementów spowodowanego wcześniejszym wysiłkiem fizycznym. Dlatego szczególnie polecamy seans w tężni bezpośrednio po basenie, saunie czy siłowni.


Godziny wejść: w dni nauki szkolnej:
07:00 – 08:45 wejścia ogólnodostępne,
09:00 – 12:45 wejścia dla szkół i przedszkoli (po wcześniejszej rezerwacji),
13:00 – 14:00 przerwa techniczna,
14:00 – 21:45 wejścia ogólnodostępne.

W dni wolne od nauki szkolnej (w tym soboty, niedziele i święta):
07:00 – 21:45 wejścia ogólnodostępne,
13:00 – 14:00 przerwa techniczna.

* Seans trwa 45 minut.
* Każdy seans rozpoczyna się o pełnej godzinie.

Godziny rozpoczęcia seansów w dni nauki szkolnej: 7:00, 8:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00.
Godziny rozpoczęcia seansów w dni wolne od nauki szkolnej: 7:00, 8:00, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00.
* Bilet ulgowy - dzieci, uczniowie, emeryci, renciści, niepełnosprawni, studenci do ukończenia 26. roku życia - za okazaniem ważnej legitymacji
* Wstęp wolny dla dzieci do lat 3, w obecności dorosłego opiekuna.
* Dzieci do lat 10 wstęp tylko pod opieką osoby dorosłej.
* Opiekun osoby niepełnosprawnej trwale wymagającej opieki (na podstawie ważnego orzeczenia osoby niepełnosprawnej) - wejście gratis.

Rodzaj biletu / dzień obowiązywania: poniedziałek – niedziela 7:00 - 8:45 - normalny i ulgowy po 7 zł.; poniedziałek – niedziela 9:00 - 21:45 - normalny 10 zł.; ulgowy - 7 zł.
 

Park Wodny Siedlce, ul. Jana Pawła II 8; I piętro; tel. 25 633 33 33 wew. 305, 306.

Zapraszamy codziennie od 7:00 do 21:45.

 

opr. JiC

przedruk części informacji z: "Zdrowie w Centrum" (kwartalnik CM-D w Siedlcach)

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 


 

« Powrót

Galeria