Aktualności

26-10-2017

Premier rządu o połowie kadencji

Premier rządu o połowie kadencji

W Siedlcach, Beata Szydło podsumowała 2 lata rządów swojego gabinetu. 25. października przyniósł 2 lata temu zwycięstwo w wyborach parlamentarnych Zjednoczonej Prawicy. Premier wspomniała o tym zarówno podczas pobytu w Mostostalu, jak i otwartego spotkania z mieszkańcami Siedlec. - Przywróciliśmy poczucie pewności i godności naszym rodzinom. - powiedziała premier podczas spotkania z Mieszkańcami. - W Polsce nie trzeba było robić cudu gospodarczego. Wystarczyło dać ludziom szansę, co też robimy przez 2 lata rządów. – przekonywał Minister Krzysztof Tchórzewski w Mostostalu.

 

O godzinie 13.00 premier Beata Szydło przybyła do hali Wydziału Krat Pomostowych w Mostostalu. Około 14.00 natomiast, po krótkim wystąpieniu, asyście przy podpisaniu i wmurowaniu aktu erekcyjnego nowej linii produkcyjnej w Mostostalu – powodu przyjazdu do Siedlec - i przywitaniu się z załogą zakładu, Prezes Rady Ministrów złożyła kwiaty przed pomnikiem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Później, Beata Szydło udała się na spotkanie z przedstawicielami środowiska akademickiego, władz samorządowych i przedsiębiorców w rektoracie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego; rozmowy tu dotyczyły aktualnych wydarzeń oraz reform w nauce i gospodarce. Od 16.00 gościła w Sali Białej MOK, gdzie spotkała się z Mieszkańcami i władzami Miasta, lokalnymi parlamentarzystami i przedsiębiorcami. Przed przybyciem – nadprogramowo - zobaczyła obraz „Ekstazę Św. Franciszka” w Muzeum Diecezjalnym.

Wizyta w Mostostalu

Przy obsłudze urządzenia – nowej linii produkcyjnej w Wydziale Krat Pomostowych, zatrudnionych zostanie 60 nowych osób. Poprawi ona o 20% zdolności produkcyjne zakładu w tym asortymencie, którego zdecydowana większość jest eksportowana. Inwestycja kosztowała 30 mln zł. Umocni pozycję Mostostalu jako lidera na polskim rynku krat pomostowych. Zakład zostanie też jednym z największych producentów tego wyrobu w skali rynków zagranicznych.
Akt erekcyjny podpisali: Minister Energii - Krzysztof Tchórzewski, Prezydent Siedlec - Wojciech Kudelski, prezes Polimex-Mostostalu – Antoni Józwowicz  oraz Prezes Mostostalu Siedlce - Andrzej Hojna.

Premier Szydło rozpoczęła swoje wystąpienie od przypomnienia zasługi zainicjowania ratowania zakładu kilkanaście lat temu przez Krzysztofa Tchórzewskiego. Dodała, że to Minister nakłaniał do inwestowania w zakład – w produkowane tu wyroby i w siedleckich pracowników. – To była dobra decyzja a zakład się rozwija.

Zarówno premier Szydło, jak i minister Tchórzewski w wystąpieniach podkreślali, że inspiracją do wielu działań obecnego Rządu była i jest chęć dawania szans rozwoju i realizacji zamierzeń Polakom i przedsiębiorstwom, w tym też tym, w tzw. ścianie wschodniej. – Zwyciężyliśmy 2 latam temu bo Polacy zdecydowali się postawić na program i ludzi Zjednoczonej Prawicy. Zwyciężyliśmy bo nasz lider – Jarosław Kaczyński, zbudował drużynę która potrafiła bardzo ciężko pracować przez 8 lat w opozycji, a potem skutecznie wygrać wybory. Wygraliśmy te wybory, bo wsłuchaliśmy się w głos Polaków. - powiedziała Premier RP. - Usłyszeliśmy to, czego oczekują Rodacy. Tą bardzo ważną sprawą był rozwój i gospodarka. Daliśmy równą szansę rozwoju wszystkim, nie tylko wybranym, wąskim grupom, nie tylko elitom, ale też tym, którzy tej szansy byli dotychczas pozbawiani. Od 2 lat wywiązujemy się z tego zadania, konsekwentnie krok po kroku realizujemy swoje obietnice i ten plan przynosi efekty, tak jak tu dzisiaj, w Siedlcach. Pokazaliśmy, że dzięki mądrej polityce zrównoważonego rozwoju gospodarczego można bardzo wiele zrobić i osiągnąć. Pokazaliśmy, że możliwa jest realizacja ważnych projektów społecznych, które stają się ważnymi programami gospodarczymi.

Minister Krzysztof Tchórzewski pochwalił pracowników i Zarząd Mostostalu Siedlce za wykorzystanie danej niegdyś szansy. – Mostostal i grupa Polimex odzyskują rynki zagraniczne i inwestycyjne. Polimex staje się wykonawcą największych kapitałowo robót budowlanych. Mostostal Siedlce swoją produkcję w 70% eksportuje do ponad 40. krajów świata. Dzięki temu załoga wzrosła tu o 500 osób. Firma notuje comiesięczny zysk, może dzisiaj inwestować i widzi dla siebie perspektywy rozwoju. – ocenił poseł ziemi siedleckiej. – W Polsce nie trzeba było robić cudu gospodarczego, a wystarczy dać ludziom szansę, bo Polacy są mądrzy, inteligentni i pracowici. Dawanie Polakom szans przez 2 lata rządów tego gabinetu, okazało się moim zdaniem cudem gospodarczym. – przekonywał Krzysztof Tchórzewski.

Spotkanie z Mieszkańcami Siedlec

W Sali Białej premier przypomniała raz jeszcze przywołała 25. października sprzed 2 lat. – Lata podróży po Polsce spowodowały, że przygotowaliśmy program z którym wielu, wielu ludzi się utożsamiało. W programie dzisiaj realizowanym, zawarte zostały wszystkie troski i bolączki, nadzieje i marzenia, które Polacy wypowiadali w trakcie spotkań z nimi, w różnych miejscach. Chciałam bardzo serdecznie podziękować wszystkim Polakom za tamten 25 dzień października sprzed dwóch lat, za zaufanie, którym nas państwo obdarzyliście, za to, że wasze głosy przełożyły się na zwycięstwo. /.../

- Nie jest tak, że nie popełniamy błędów. Wiele rzeczy można było zrobić lepiej czy szybciej, ale z tych błędów wyciągamy wnioski i przede wszystkim konsekwentnie realizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy. Nasz rząd ma swój znak firmowy: dotrzymywanie słowa. – mówiła premier Beata Szydło. Kontynuując samoocenę 2 lat premier powiedziała: - Większość reform, do których się zobowiązaliśmy została rozpoczęta, część już zakończona a niektóre są wprowadzane w życie. Te 2 lata, które przed nami będą konsekwentną realizacją tego planu, który musimy dokończyć, bo tak się z Polakami umówiliśmy. Program „dobrej zmiany” zostanie zrealizowany. – zapewniła premier Szydło.

Premier powiedziała, że „dokonywane zmiany przekładają się na lepsze życie Polaków, a jest to dla nas najlepszą motywacją do działania”. Do efektów i sukcesów rządów swojego gabinetu w sferze społecznej i gospodarczej zaliczyła m.in. program, który stał się „programem przełomowym” tj. program 500+. Do kolejnych: darmowe leki dla seniorów, pozytywny wzrost gospodarczy, wzrost ilości urodzeń, program „Strategia zrównoważonego rozwoju”, odbudowę polskiego przemysłu, reformę oświaty, reformę i wznowienie inwestowania w polskim górnictwie – za co zdaniem Beaty Szydło - na Śląsku, za uratowanie górnictwa powinni wybudować ministrowi Tchórzewskiemu pomnik. Premier wymieniła ponadto: poczucie bezpieczeństwa budowane przez MSWiA oraz sprawy wojska i modernizację armii, politykę międzynarodową w walce o polskie prawa i partnerską pozycję; sprawy kultury, sportu. – Ta część Polski jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest traktowana przez nas priorytetowo. – zapewniał premier rządu odpowiadając na pytanie z sali dot. polityki obronności Państwa w naszej części regionu.

Przed polskim przemysłem stoczniowym również rysuje się perspektywa odbudowy. – Polskie państwo i polska gospodarka wraca nad Bałtyk. – powiedziała premier. Szefowa rządu potwierdziła „dobre wiadomości dla tego regionu”, czyli dalsze inwestycje kolejowe, drogowe i autostradowe, dot. A-2 do Siedlec i S-19 oraz Via Baltica i Via Carpatia. Premier oznajmiła też, że 24 października polski rząd przyjął ustawę, w której do 2025 roku do 6% wzrosną nakłady na służbę zdrowia. Rząd chce też dokończyć „ważną dla Polaków” reformę sądownictwa, ponadto też reformę służb specjalnych.

- Te 2 lata to były lata służby i pokory. Powtarzamy sobie i pamiętamy, żeby być blisko ludzi i ich słuchać. Zdajemy sobie z tego sprawę, że trzeba ciężko pracować. Jesteśmy jednymi z Was – to Wy nas na tę służbę wysłaliście. W rządzie są ludzie dotrzymujący słowa, niezwykle uczciwi, ale i nieoderwani od rzeczywistości. - zapewniała premier podsumowując. – Cieszę się, że przez te 2 lata – i mam nadzieję, że tak kiedyś zostanę zapamiętana – byłam premierem, który wprowadził dużo dobrego dla polskich rodzin. Dla mnie to bardzo ważne. Przywróciliśmy poczucie pewności i godności naszym rodzinom, a sama rodzina – mam wrażenie – jest inaczej postrzegana.

Przemówienie Premier Beaty Szydło podczas spotkania z Mieszkańcami w MOK:

opr. JiC; foto: z UPH Adam Bobryk.

 

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/
 

« Powrót

Galeria