Aktualności

08-09-2017

O oświacie, drogach i Dniach Siedlec

O oświacie, drogach i Dniach Siedlec

Inwestycje drogowe i oświatowe realizowane są zgodnie z harmonogramami, a Dni Siedlec są sukcesem organizacyjnym i frekwencyjnym. Będziemy też prawdopodobnie pionierami we wdrażaniu reformy oświaty - to najważniejsze wnioski konferencji prasowej 8 września w Magistracie.

 

Konferencję poświęcono 3 bieżącym tematom: sytuacji w siedleckiej oświacie - po okresie przygotowań i wdrożeniu reformy, podsumowaniu imprez w ramach święta Miasta - Dni Siedlec oraz miejskim inwestycjom i robotom drogowym. W konferencji wzięli udział: przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka oraz prezydenci - Anna Sochacka,  Wojciech Kudelski i Jarosław Głowacki.

 

 

10 MLN WYDATKÓW NA OŚWIATĘ

Konferencja zaczęła się i skończyła wypowiedziami nt. stanu oświaty w Mieście. Prezydent Wojciech Kudelski rozpoczął ją wypowiedzią o inwestycjach w oświacie, a Naczelnik Wydziału Edukacji Sławomir Kurpiewski zakończył, udostępniając pozytywne statystyki na jej temat. Za "bardzo dobre" Prezydent Siedlec uznał tempo robót przy budowie gmachu LO im. Żółkiewskiego, w ramach 1 etapu rozbudowy tej szkoły. Odnosząc się do reformy oświaty i jej rezultatów w chwili obecnej, powiedział: - Były dywagacje i wątpliwości dot. sposobu jej wdrożenia wśród radnych, jak też co do możliwości utraty pracy przez nauczycieli. Jednak jak się okazuje i nauczyciele mają pracę i dzieci bardzo dobre warunki do nauki w Siedlcach. - podsumował. Prezydent przytoczył niektóre najważniejsze dane dot. wakacyjnych inwestycji w tym roku w szkołach: wydane z budżetu Miasta ponad 10 mln zł. i wyremontowane podstawówki nr 10 (blisko 770 tys. zł.) i 12 (970 tys. zł.).

Naczelnik Sławomir Kurpiewski cieszył się z pozytywnego trendu, jakim jest większa ilość młodzieży ponadgimnazjalnej wybierającej szkoły branżowe i technika, aniżeli licea ogólnokształcące. Być może to początek nowej mody, może to tylko jednorazowy "skok", ale skutek na pewno będzie pozytywny: więcej naszej młodzieży będzie miało fach w ręku i na pewno znacznie większa jej część znajdzie pracę i nie zwiększy statystyk osób bez pracy. Na 1638 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, 42% - 690 osób i 214 innych (13%) wybierających szkoły branżowe I stopnia, to więcej niż 45% - 734 młodych, którzy wybrali licea ogólnokształcące. Naczelnik Kurpiewski cieszył się też z innego powodu: - To, czego dokonaliśmy w Siedlcach i jak przygotowaliśmy szkoły podstawowe i gimnazjalne w wyniku reformy do nauki i pracy może spowodować, że 31 sierpnia 2019 roku będziemy prymusami w skali kraju, bo strukturalną reformę oświaty będziemy już mieli za sobą. A MEN przewidywał nawet 5-letni okres wdrażania reformy. - uważa Kurpiewski.

W strukturze szkół podstawowych i gimnazjów w siedleckiej oświacie przybyło łącznie 26 oddziałów. W obszarze kształcenia zintegrowanego (kl. I-III) ubyło ich 9, ale jak zapewnia szef Wydziału Edukacji Magistratu, wszyscy nauczyciele znaleźli zatrudnienie, np. w świetlicach czy na innych stanowiskach. Łączna suma wydatków miejskich na inwestycje i remonty w oświacie to 10 mln 613 tys. 430,66 zł.

 

DNI SIEDLEC BEZPIECZNE

Imprezy "Święta Miasta" oraz inwestycje i rozwiązania w siedleckiej oświacie chwalił obecny na konferencji szef Radny Miasta Henryk Niedziółka. - Występy były wspaniałe i stały się ogromną promocją Siedlec. Uważam, że połączenie ich z Dniami z Doradztwem Rolniczym było korzystne. - mówił.

W podobnym tonie wypowiadała się wiceprezydent Miasta Anna Sochacka, zwracając jednak większą uwagę na aspekt bezpieczeństwa wszystkich imprez. - Koncerty i imprezy Dni Siedlec odbyły się w dobrej atmosferze. Było bezpiecznie i różnorodnie, co mówili nam sami Mieszkańcy Siedlec. Obyło się bez przykrych incydentów, z czego jesteśmy zadowoleni. - podkreśliła wiceprezydent Anna Sochacka. Dodała, iż goszczący w Siedlcach przybysze z miast partnerskich, bardzo wysoko ocenili poziom artystyczny, organizację i bezpieczeństwo imprez.

Tegoroczne Dni Siedlec nie byłyby tak bogate w wydarzenia artystyczne gdyby nie Sponsor Główny - PGE Polska Grupa Energetyczna. Koncerty „Pod Napięciem” oraz „Najpiękniejsze arie świata cz. II” zgromadziły – mimo niezbyt korzystnej aury - rzesze amatorów tych gatunków muzycznych oraz fanów występujących zespołów i solistów.

Prezydent Sochacka dodała przy okazji omawiania spraw bieżących, że dzięki zlokalizowaniu w jednym miejscu (na ul. Langego) spraw wypłat zasiłków rodzinnych i wypłat 500+ poprawił się czas załatwiania wniosków, komfort pracy i satysfakcja Mieszkańców. - Do tej pory wpłynęło ponad 4.800 wniosków, a wydaliśmy już ponad 2 tys. decyzji o 500+. W takim tempie do października br. wykonamy powierzone zadanie. - oceniła wiceprezydent Anna Sochacka.

 

OBWODNICA, TUNEL, 3 MAJA I INNE

Odpowiedzialny m.in. za miejskie programy rozwojowe i inwestycyjne wiceprezydent Jarosław Głowacki precyzyjnie określił stan większości istotnych inwestycji miejskich. - Strabag jest na etapie 17,5% realizacji inwestycji dot. 3 etapu obwodnicy. W karierze budowane są ciągi kanalizacji deszczowej i ciepłowniczej, porządkowana zieleń, a wartość tych robót na dzień obecny to ponad 5,5 mln zł. Znacznie większe zaangażowanie prac i środków jest w tunelu pod torami PKP. W tych 2-óch strategicznych inwestycjach idziemy zgodnie z czasem i harmonogramem. - stwierdził wiceprezydent Głowacki. - Ważne - dodał - by pogoda nam sprzyjała.

Jarosław Głowacki wspomniał ponadto o innych ważnych robotach drogowych: do końca października br. 3 Maja powinna już mięć położoną nową nawierzchnię, a 40 dni po podpisaniu umowy - najprawdopodobniej 13 września - na remont ul. Poniatowskiego, taka sama nowa nawierzchnia powinna pojawić się i na niej. Odnawiana będzie też ulica Okopowa, a w kilku pozostałych: Traugutta, Piaski Starowiejskie, Południowej, czy Królowej Jadwigi, kończą się bieżące remonty.

Powstanie parkingu na byłej rampie kolejowej wiceprezydent uzależnia od zakończenia obecnych robót przy tunelu pod torami oraz mającej powstać dzięki Kolei barierce ochronnej, zapewniającej bezpieczeństwo przejścia przy torach, do peronów PKP. Miasto ze swojego budżetu pokryje też koszt utrzymania obecnego parkingu Park&Ride (za Pocztą Polską), z którego finansowania wycofuje się Marszałek Województwa Mazowieckiego. Ponadto Magistrat, dojeżdżającym do pracy i parkującym przy PKP, poleca parking na terenach pokolejowych vis a vis ul.Świętojańskiej, z wjazdem od ul. 3 Maja.

Na zakończenie konferencji prasowej Prezydenci Miasta oraz Przewodniczący Rady Miasta podziękowali Sponsorowi Głównemu Dni Siedlec 2017 - PGE Polskiej Grupie Energetycznej za wsparcie, a dyrektorom ośrodków kultury i sportu oraz dziennikarzom lokalnej prasy, radia i TV, współpracującym przy organizacji i promocji Dni Siedlec, wręczyli pamiątkowe statuetki.

 

 

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

« Powrót