Aktualności

06-12-2011

Dwudziestoletni „Ogród”

Dwudziestoletni „Ogród”

Jubileusz 20-lecia istnienia obchodzi w tym roku Klub Literacki „Ogród” działający przy siedleckim Centrum Kultury i Sztuki. Z tej okazji, 5 grudnia odbył się koncert rocznicowy i wydano antologię z dokonaniami poetyckimi twórców z „Ogrodu”.

Swój jubileusz siedleccy poeci i prozaicy świętowali 5 grudnia w Sali Teatralnej CKiS. Klub Literacki „Ogród” powstał jesienią 1991 r. swoim zasięgiem obejmował ówczesne województwo siedleckie. Dzisiaj także działalność klubu adresowana jest nie tylko do siedlczan, ale także do mieszkańców wschodniego Mazowsza i południowego Podlasia. Członkowie „Ogrodu” nigdy nie opracowali swojego manifestu artystycznego, ale są otwarci na wszelkie prądy i szkoły literackie. Przez 20 lat działalność Klubu ogniskowała się wokół postaci Eugeniusza Kasjanowicza. To właśnie on był jego założycielem, organizował spotkania i warsztaty, wyszukiwał talenty i zachęcał do pisania. Za te wszystkie dokonania gratulacje z okazji jubileuszu na ręce właśnie Kasjanowicza złożyli poseł Krzysztof Tchórzewski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski oraz sekretarz Miasta Siedlce Sławomir Marchel. – Za kilkadziesiąt lat o nas nikt nie będzie już pamiętał, a jego wiersze przetrwają – powiedział prezydent Kudelski. – Dziękujemy wam za to, że jesteście i chociaż czasami mamy żal, że opisujecie nas w krzywym zwierciadle, to jesteście wspaniali.
Jubileuszowy koncert był okazją to zaprezentowania twórczości członków klubu, którzy na scenie czytali swoje wiersze. Wystąpili także przyjaciele „Ogrodu”: Iwona i Jerzy Kobylińscy z Orkiestry Dni Naszych, Tomasz Hapunowicz, Elżbieta Sieradzińska z zespołem CostaNova oraz Waldemar Koperkiewicz i aktorzy Teatru ES. Najpiękniejsze wiersze polskich poetów czytali znani aktorzy, od lat zaprzyjaźnieni z „Ogrodem” Elżbieta Kijowska i Andrzej Ferenc, a krytyk literacki Krzysztof Karasek zaprezentował swój esej o poezji.
Z okazji jubileuszu ukazała się także antologia „20 lat w naszym Ogrodzie”, która zwiera dokonania poetyckie 26 twórców.

Dariusz Dybciak
 

Źródło: dd

« Powrót

Galeria