Aktualności

04-09-2017

Pierwszy dzwonek na Mazowszu

Pierwszy dzwonek na Mazowszu

W siedleckim "Elektryku" - Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica, odbyła się tegoroczna "Mazowiecka Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018" i zabrzmiał pierwszy dzwonek na lekcję w województwie.

 

Do Siedlec z tej okazji zawitali i wspólnie z młodzieżą klas pierwszych uczestniczyli w uroczystym jego rozpoczęciu: wicemarszałek Senatu Maria Koc, ministrowie Rządu RP - Minister Energii Krzysztof Tchórzewski i Minister - członek Rady Ministrów, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów - Henryk Kowalczyk. Obecny był Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska.

Poza okolicznościowymi wystąpieniami, reprezentacja uczniów klas pierwszych złożyła ślubowanie na sztandar szkoły, a odpowiadający za Województwo - Wojewoda, i za mazowiecką oświatę - Kurator Oświaty, wspólnie potrząsnęli dużym szkolnym dzwonkiem, dając tradycyjny sygnał do nauki wszystkim uczniom w naszym województwie.

- To specyficzny pierwszy rok oświaty w nowym kształcie na Mazowszu. Długo się zastanawialiśmy, w jakim miejscu dokonać tej inauguracji w obliczu wyzwań nowej reformy. Wybraliśmy Siedlce, bo tutaj wszystko jest jasne, proste i oczywiste. - tłumaczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, skąd pomysł na inaugurację roku szkolnego na Mazowszu w Siedlcach? - Tu ludzie nie szukają problemów, a je rozwiązują. Wdrażają rozwiązania i wiedzą, że w każdej problemowej sytuacji lepiej jest szukać szans aniżeli trudności. A zwracając się do młodych ludzi Zdzisław Sipiera apelował: - Szkolnictwo zawodowe jest jednym z elementów drogi do Europy, w której od lat jesteśmy i kluczem do zasobności i powodzenia osobistego. Pragnę abyście nie szukali pracy w pośredniakach Holandii czy Niemiec, ale tu, w Polsce planowali swoją przyszłość w kolorowych barwach. Tylko uwierzcie mocno w swoją przyszłość w Polsce, kraju szans i rozwoju, i w siebie. Wojewoda Mazowiecki dodał, iż "absolutna większość" samorządów dobrze poradziła sobie z zadaniami nowej reformy i stworzeniem ustroju szkolnego.

Szkolnictwo zawodowe zostało docenione również w wypowiedzi prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego. - Wielce Szanowani w Naszym Mieście Nauczyciele i Uczniowie, Kochane Dzieci, Kochana młodzieży, inauguracja roku szkolnego na Mazowszu tu w Siedlcach to dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie. Ale nieskromnie powiem, że my Siedlczanie uważamy, że zasłużyliśmy na takie wyróżnienie (oklaski), bo my siedlecki samorząd, jako pierwsi przejęliśmy na swoje barki zarządzanie szkołami. My od wielu lat uważamy, że inwestycja w oświatę - to najważniejsza inwestycja w Naszym Mieście. Nie wypominając, co roku co najmniej od kilkunastu lat do subwencji oświatowej dopłacamy ok. 30 mln zł. rocznie. Przez 10 lat dało to sumę ponad 300 mln zł., czyli więcej niż wynoszą kredyty Miasta, zaciągnięte na inne inwestycje. Tylko w te wakacje na remonty naszych szkół i przedszkoli Miasta Siedlce wydało ok. 10 mln zł. Tak jest skala i mówienie o tym, że najważniejszą inwestycją jest inwestowanie w oświatę, nie jest gołosłowne, fakty to potwierdzają.

I mamy efekty dobrej polityki oświatowej Miasta. Nieprzypadkowo tak duże firmy jak Bozamet, Stadler, Polimex-Moststal, Zeltech funkcjonują w naszym Mieście, bo wykształceni w siedleckich szkołach fachowcy pracują tam. Pan Wojewoda powiedział, że "z Siedlcami nie ma problemów". Dlaczego ta reforma w miarę gładko przeszła w Siedlcach? Bo samorząd Miasta Siedlce i ludzie odpowiedzialni za oświatę swego czasu nie dali - mówiąc wprost - się zwieść. Szkoły zawodowe w Siedlcach przetrwały dzięki ludziom odpowiedzialnym za nie. I dlatego mamy wiele zawodów, w których kształci się fachowców. Łatwiej nam było przejść do nowej organizacji oświaty.

Wielkie słowa uznania chcę przekazać dla naszych siedleckich nauczycieli. To oni uczą nasze dzieci przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, ale nie unikają tematu najważniejszego: nauczanie matematyki, fizyki, i innych przedmiotów opierają na wartościach. To jest najważniejsze. Człowiek bez wartości, bez znajomości zasad swojej religii, łatwo może się pogubić, a w Siedlcach nauczanie oparte jest na zdrowych zasadach. Dlatego kieruję szczególne podziękowania tym, którzy nie wstydzą się mówić o wartościach młodzieży i przy młodzieży. A młodym życzę, by chłonęła wiedzę i by miała twardy kręgosłup etyczny. Dobrego roku, wszystkiego dobrego za wspólne dźwiganie ciężaru oświaty w regionie, Polsce i Mieście. Szczęść Boże w nowym roku szkolnym. 

Po głównej części uroczystości Tomasz Siwak - prezes Zarządu PGE Energia Odnawialna S.A., Arkadiusz Sekściński - wiceprezes Zarządu PGE ON S.A. - jako realizatorzy i sponsorzy projektu, oraz Minister Krzysztof Tchórzewski jako pomysłodawca i prezydent Siedlec Wojciech Kudelski jako partner projektu, uroczyście przecięli wstęgę do nowo otwartej pracowni, w której realizowane będą zajęcia w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

opr. JiC

 

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

 

« Powrót

Galeria