Aktualności

28-08-2017

Czekamy na 9. Bieg Jacka

Czekamy na 9. Bieg Jacka

Rekordu na 5 km. tym razem nie było, ale liczba zawodników biegów, jak też kibicujących na starcie i mecie sympatyków biegania i mieszkańców Miasta, była imponująca. Zabawy, emocji i scen charakterystycznych dla silnej, sportowej rywalizacji w 8. Biegu Siedleckiego Jacka nie brakowało.

 

Bieg Jacka corocznie jest wydarzeniem zarówno dla pasjonatów biegania i kibiców. 27 sierpnia Siedlce znów były biegową stolicą Mazowsza. W godzinach przedpołudniowych centrum i wschodnią część Miasta opanowali biegacze, ich rodziny i przyjaciele, a sympatycy i kibice mogli obserwować zmagania na ulicach i stadionie przy ul. Jana Pawła II, gdzie zlokalizowano start i metę wszystkich konkurencji.

Lubiący wysiłek i dłuższe bieganie zmierzyli się w półmaratonie (21 km 097 m.). Jego start miał miejsce o 8:30. Nie udało się tym razem "przechytrzyć" sierpniowego słońca - doskwierało ono zawodnikom, zresztą, jak co roku. Trasa składała się z dwóch identycznych pętli, na których przygotowano pięć punktów z wodą, z czego dwa, zaopatrzone dodatkowo w izotoniki i banany. Były kurtyny wodne i niezawodni pacemakerzy pomagający dotrzeć na metę w założonym czasie. Zakontraktowano po dwóch pacemakerów prowadzących grupy na czasy: 01:40, 01:45, 01:50, 02:00, 02:05, 02:10.

Półmaraton wygrał Andrzej Starżyński z czasem 1.09,37 sek., przed Przemysławem Dąbrowskim ( 1.11,33 s.) i Bogusławem Andrzejukiem (1.11,59 s.). Najlepsza z Pań: Izabela Parszczyńska uzyskała wynik 1.21,43 sek. Do półmaratonu podeszło ok. 400 zawodników, ale finalnie sklasyfikowano 320 osób.

Pasjonaci szybkiego i krótkiego biegania wystartowali na 5 km. Przyjemna, sprzyjająca życiówkom trasa - z aktualnym rekordem 14:18 min. dla mężczyzn i 16:00 min. dla kobiet - które tym razem nie zostały jednak pobite. Zwycięzca, Tomasz Grycko uzyskał czas 14 min 27 sek. Tylko o 4 sekundy (14.31) gorszy był Mateusz Demczyszak, a o 14 sekund (14.41) Robert Głowala. Wśród Pań najlepszy wynik uzyskała Aleksandra Lisowska - 17.07. Na trasie nie zabrakło zawodników z krajowej czołówki, bowiem bieg ten był walką o podium i medal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki jako Otwarte Mistrzostwa Polski Mężczyzn na 5 km. Wzięło w niej udział ok. 600 zawodników, a 553 sklasyfikowano.

Dużo nowości czekało w tej edycji na kijkarzy, którzy w 5-kilometrową trasę wyruszyli zaraz za biegaczami. Zawody nordic walking poprowadzono nową trasą, w większości po miękkim, trawiastym podłożu wzdłuż malowniczych siedleckich Błoni i rezerwatu Stawy Siedleckie. Po raz pierwszy impreza miała rangę Mistrzostw Wschodu w Nordic Walking. Rywalizację nordic walking na 5 km wygrał Jakub Deląg z czasem 28.29 min. W tej konkurencji sklasyfikowano 174 zawodniczek i zawodników.

Podczas imprezy nie zabrakło emocjonujących biegów dziecięcych. Tegoroczna rywalizacja rozgrywana była pod hasłem Ekologiczne biegi dla dzieci. Wraz ze sponsorem głównym biegów dziecięcych - Zakładem Utylizacji Odpadów w Siedlcach - do uprawiania sportu i dbałości o środowisko naturalne, zachęcał młodsze pokolenie ich Organizator: Agencja Rozwoju Miasta Siedlce. Warto dodać, iż najmłodszych biegających było ponad 500.

Wszystkie nieoficjalne wyniki tutaj (wyniki oficjalne ogłoszone zostaną po otrzymaniu wyników badań antydopingowych przeprowadzonych przez Polską Agencję Antydopingową).

 

Tegoroczna odsłona Biegu miał wyjątkowa oprawę, w dużym stopniu dzięki wsparciu Sponsora strategicznego: PGE Polską Grupę Energetyczną. „PGE VIII Bieg Siedleckiego Jacka” to profesjonalnie przygotowana i zabezpieczona impreza biegowa, o czym świadczy najwyższy certyfikat jakości – 5 gwiazdek przyznanych przez European Athletics w ramach projektu Running for All.

Bieg Jacka był też finałowym etapem Grand Prix Traktu Brzeskiego. Po Wiązownie, Mińsku, Białej i Platerowie, do unikatowej kolekcji medali cyklu, zawodnicy sklasyfikowani w Grand Prix dołożyli kolejne medale.

W miasteczku biegowym na dzieci czekała bezpłatna Eko-Strefa z zabawami, grami i konkursami o tematyce ekologicznej oraz warsztatami związanymi z ochroną środowiska, ekologią i właściwą segregacją odpadów. Eko Strefa była elementem kampanii ZUO - Siedlce? Naturalnie!

 

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

« Powrót

Galeria