Aktualności

27-02-2017

1963 metry dla "Wyklętych"

1963 metry dla "Wyklętych"

Od dawnej siedziby Gestapo przy ulicy Prusa do Pomnika V i VI Brygady Armii Krajowej na Skwerze Wileńskim wiodła trasa Biegu, który rozpoczął w Siedlcach obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Święto żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia ustanowił 3 lutego 2011 roku Sejm. Zgodnie z Ustawą jest celebrowane 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim stracono siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość”.

Trasa Biegu podobnie, jak w wielu innych miejscowościach, liczyła 1963 metry. Dystans ten upamiętnia śmierć sierżanta Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego, który zginął 21 października 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych w województwie lubelskim.

Start poprzedziło złożenie przez wiceprezydenta Jarosława Głowackiego kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary siedleckiego Gestapo. Uczestnicy biegu złożyli również wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa w Siedlcach i pod Pomnikiem na Skwerze Wileńskim. Na zakończenie uczestnikom Biegu podziękowali wiceprezydent Jarosław Głowacki i Wiesław Kałuski, prezes siedleckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.

W tegorocznym Biegu wzięło udział około 200 osób. Biegaczom towarzyszyły osoby uprawiające Nordic walking. Tradycyjnie bieg nie był klasyfikowany. Liczył się udział w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Oprac. i fot. WB

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/
 

« Powrót

Galeria