Aktualności

15-10-2011

Ogólnopolski panel pisarek w Siedlcach

Ogólnopolski panel pisarek w Siedlcach

W sobotę, 15 października, w Siedlcach odbył się pierwszy w Polsce panel pisarek. W programie pod intrygującym tytułem „Rzeczpospolita Babska Literkami Pisana, czyli… trup w szafie” wystąpiło 13 autorek powieści: kryminalnych, komediowych, romantycznych i młodzieżowych.

Pisarki z różnych stron Polski (Gdańsk, Wrocław, Kraków, Warszawa, Gniezno, Poznań) dyskutowały o tajnikach pisania, kulisach literackiego światka, o prawdach i mitach dotyczących bestsellerów. Literatki wzięły też udział we wspólnym rozwiązywaniu filmowej zagadki kryminalnej, w której jedną z głównych ról zagrał Rafał Mroczek. Musiały odpowiedzieć na pytanie, czy bracia Mroczek rzeczywiście ukradli figurę Jacka i co kryło się za zniknięciem dyrektora muzeum.
 

Niespodzianką była obecność na widowni Marii Kulik, prezes polskiej sekcji IBBY (międzynarodowej organizacji promującej czytelnictwo wśród młodych ludzi), która przyjechała do Siedlec, wiedząc o odbywającym się tu panelu literatek. Pokłosiem siedleckiego spotkania są… zaproszenia literatek z programem panelu do innych miast! Innym miłym akcentem jest deklaracja pisarek, że gościnne Siedlce pojawią się na kartach ich książek.
Spotkanie zakończono wspólnym poczęstunkiem z czytelnikami i podpisywaniem książek. W panelu pisarek wzięły udział: Beata Andrzejczuk– autorka 16 powieści dla młodzieży, laureatka wielu literackich nagród; Hanna Cygler – autorka 12 bestsellerowych powieści dla kobiet; Anna Fryczkowska – scenarzystka, italianistka, której ostatnia powieść kryminalna zachwyciła krytyków; Agnieszka Gil – autorka powieści dla dzieci, prowadząca autorskie programy promujące czytelnictwo; Joanna Jodełka – jedyna kobieta nagrodzona Wielkim Kalibrem za powieść kryminalną; Manula Kalicka – autorka bestsellerów z humorem, która sprzedała prawa do ekranizacji dwóch książek, obecnie współprowadzi Agencję Autorską Zetzet; Lucyna Olejniczak – która wywołała burzę wśród miłośników Chopina przypisując mu romans i nieślubne dziecko w swej powieści; Agnieszka Podolecka – autorka powieści przygodowych z Afryką w tle, obecnie wykładająca afrykański szamanizm na UW; Małgorzata Sobieszczańska – scenarzystka; Maria Ulatowska – fenomen wydawniczy ostatniego roku, w ciągu 6 miesięcy wydała 3 powieści, które od razu uzyskały status bestsellerów; Magdalena Zimniak - jej „Willa” zelektryzowała czytelników i krytyków, po jej książkach nie można zasnąć bez uspokajających naparów; Anna Zgierun-Łacina – autorka powieści dla młodzieży i dorosłych, dwukrotna wyróżniona w konkursie książka Roku IBBY. Panel prowadziła Mariola Zaczyńska – dziennikarka „Tygodnika Siedleckiego”, autorka powieści komediowych.
Prezentujemy filmową zagadkę kryminalną, którą pisarki rozwiązywały na scenie podczas panelu.
O tym, jak dobre wrażenie wywarło nasze miasto na pisarkach, napisała na swojej stronie Anna Zgierun-Łacina, dwukrotnie wyróżniana w konkursie IBBY na Książkę Roku.
 

http://www.youtube.com/watch?v=50OnQXgW4sM

http://www.teano.portalliteracki.pl/news.php
 

« Powrót