Aktualności

20-10-2011

Śpiewnik Papieski

Śpiewnik Papieski

19 października na scenie Centrum Kultury i Sztuki odbył się premierowy koncert promujący płytę „Śpiewnik Papieski”. Znalazły się na niej autorskie piosenki do poezji Karola Wojtyły w wykonaniu artystów Teatru ES i Chóru Miasta Siedlce. Muzykę skomponował Waldemar Koperkiewicz.


Śpiewnik Papieski to dzieło wyjątkowe, powstałe z wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Płyta zawiera 11 utworów z poezją Karola Wojtyły, do której muzykę napisał Waldemar Koperkiewicz. Jak mówi kompozytor – Karol Wojtyła był trudnym „tekściarzem”, dlatego wiele pracy kosztowało zaaranżowanie tych jedenastu utworów. Trzeba jednak przyznać, że ta sztuka znakomicie się udała, dzięki czemu mamy naprawdę wspaniałą płytę. Wypełniona po brzegi sala teatralna CKiS, to również dowód na sceniczny sukces Teatru ES i Chóru Miasta Siedlce. Spektakl jest przykładem szczególnego wyczucia i umiejętności łączenia głębi poetyckich fraz z naprawdę dobrą muzyką czego efektem jest przekaz docierający do wszystkich. Przebojowe wykonanie utworów, różnorodność aranżacji muzycznych a także piękna oprawa sceniczna budziły wzruszenie a zarazem tęsknotę za światem pontyfikatu Jana Pawła II. Na szczególne uznanie zasługują również soliści spektaklu: Natalia Koperkiewicz, Anna Kupińska, Natalia Kawałek, Elżbieta Głowacka, Robert Protasewicz, Jakub Badurka a także niepowtarzalny Marcin Sójka, z największym profesjonalizmem i pasją wykonali te piękne utwory. Całość widowiska świetnie dopełniały występy Chodowiaków, a także znakomicie przypomniane przez aktorów Teatru ES żartobliwe sytuacje z życia codziennego Papieża.
Artystów czekają teraz występy poza Siedlcami, chcą oni zaprezentować „Śpiewnik” min. w Warszawie, Krakowie, Tyńcu i Częstochowie. Jak mówi Dyrektor CKiS Mariusz Orzełowski nie wykluczone, że jeszcze w listopadzie „Śpiewnik Papieski” będzie miał swoją premierę międzynarodową w Paryżu. Liczna publiczność w Siedlcach i życzliwe przyjęcie spektaklu wydaje się zapowiadać sukces siedleckich artystów także poza naszym miastem. To płyta dla każdego, kto poszukuje refleksji ale również lubi dobrą muzykę.
Premierze spektaklu towarzyszyła akcja charytatywna „Skrzydła” w ramach, której wolontariusze Caritasu rozprowadzali cegiełki, z których zyski pomogą utalentowanym dzieciom i młodzieży.

pm

 

Źródło: pm

« Powrót