Aktualności

11-10-2011

Dzień Papieski

Dzień Papieski

Jan Paweł II – człowiek modlitwy” pod takim hasłem obchodzono już po raz jedenasty Dzień Papieski. Uroczystości odbyły się także w Siedlcach.

Tegoroczny Dzień Papieski obchodzono tydzień wcześniej niż zazwyczaj. Przez lata przywykliśmy, że ten szczególny dla wiernych dzień przypada w rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, czyli 16 października. Siedleckie uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem błogosławionego Jana Pawła II. Licznie zgromadzone poczty sztandarowe siedleckich szkół oddały hołd największemu z Polaków. Nie zabrakło władz miasta z prezydentem Wojciechem Kudelskim, jego zastępcami Anną Sochacką i Jarosławem Głowackim oraz przewodniczącym Rady Miasta Piotrem Karasiem. Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci. – To, że możemy się dzisiaj modlić w centrum miasta, jako ludzie wolni jest zasługą błogosławionego Jana Pawła II – powiedział do licznie zgromadzonej młodzieży prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Przesłanie Jana Pawła II o modlitwie przypomnieli członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w krótkim programie artystycznym, zaś ulubione pieśni Papieża – Polaka wykonał zespół „Światełko”.
Kolejnym punktem obchodów Dnia Papieskiego była uroczysta Msza św. w katedrze siedleckiej, której przewodniczył ks. biskup ordynariusz Zbigniew Kiernikowski. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości mogli wysłuchać w Sali Podlasie koncertu kapeli góralskiej „Hora”. Program zatytułowany „Góralu wracaj do hal – wspomnienie o Janie Pawle II” w wykonaniu gości z Podhala sprawił, że mogliśmy przypomnieć sobie papieskie pielgrzymki do Ojczyzny. Dzień Papieski zakończył Apel Jasnogórski, prowadzony przez ks. Marka Paluszkiewicza – dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Siedlcach.
Organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która od 7 do 23 października w całym kraju prowadzi kwestę z przeznaczeniem na stypendia dla zdolnej, lecz ubogiej młodzieży z małych ośrodków. Korzysta z nich ok. 2,5 tys. osób.
(dd)
 

Źródło: dd

« Powrót