Aktualności

11-10-2011

Odrodzony „Recital”

Odrodzony „Recital”

Dominika Barabas z Łodzi zdobyła nagrodę Grand Prix X Ogólnopolskich Spotkań Śpiewających Poezję – RECITAL w Siedlcach. Pierwszą nagrodę jury przyznało Marcinowi Skrzypczakowi, a trzy drugie miejsca zajęli: Marta Andrzejczyk, zespół Bieguni oraz Lena Lepiarczyk.

Siedlecki „Recital” to jeden z najtrudniejszych przeglądów śpiewających poezję w kraju. Każdy z wykonawców musi zaprezentować półgodzinny minirecital. Jury ocenia nie tylko wykonanie, ale także interpretację oraz walory artystyczne zaprezentowanych utworów. W tym roku siedleckiej publiczności zaprezentowało się dziewięciu wykonawców, dopuszczonych przez komisję artystyczną spośród 30 młodych artystów, którzy zgłosili się do przeglądu.
- Werdykt nie był łatwy – powiedział, przedstawiając w imieniu jury wyniki Recitalu, Grzegorz Skwarek. – Członkowie jury obradowali do późnych godzin nocnych, a w zasadzie porannych, ale wreszcie udało się uzgodnić ostateczny werdykt. Długo spieraliśmy się i ostatecznie podjęliśmy decyzję, że Grand Prix i nagroda w wysokości 6 tysięcy zł przypadnie Dominice Barabas z Łodzi.
Zwyciężczyni tegorocznego „Recitalu” to kompozytorka, autorka tekstów, a przede wszystkim wokalistka. Jest laureatka licznych prestiżowych festiwali: Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie, Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Na swoim koncie ma także prestiżowe tytuły: „Odkrycie Piosenki Literackiej 2008 roku” oraz „Festiwalowa Postać Roku 2010”.
Pierwsze miejsce i nagroda w wysokości 4 tys. zł przypadło Marcinowi Skrzypczakowi. Pochodzący ze Starogardu Gdańskiego, a tworzący obecnie w Trójmieście muzyk do doskonale znana postać w kręgu poezji śpiewanej. Jest laureat wielu festiwali piosenki studenckiej i literackiej. Tworzy własną muzykę do wierszy wybranych poetów, ma na swoim koncie również piosenki autorskie z własnym tekstem.
Jury postanowiło, że trójka wykonawców: Lena Lepiarczyk z Rybnika, zespół Bieguni z Nowej Rudy oraz Marta Andrzejczyk z Olsztyna zostanie wspólnie sklasyfikowana na drugim miejscu i otrzyma nagrody po 2 tysiące zł. Festiwalowa publiczność swoją nagrodę przyznała zespołowi Bieguni.

Drugi, po wieloletniej przerwie, siedlecki „Recital” powoli powraca do formuły wypracowanej na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to obok olsztyńskich „Spotkań Zamkowych” był najważniejszą imprezą dla młodych twórców poezji śpiewanej. Niepokoi tylko jedno. Przez kilkanaście lat trwania festiwalu nie zmieniła się praktycznie jego widownia. Widzowie, którzy przychodzili na koncerty w latach dziewięćdziesiątych byli i teraz. Mało było natomiast młodych widzów, zwłaszcza studentów, a to właśnie ze środowiska akademickiego wyrośli najwybitniejsi twórcy tego gatunku. Może za rok będzie lepiej, bo cena biletów nie była zbyt wygórowana – 45 zł za ulgowy karnet na trzy koncerty to naprawdę niewiele.

Dariusz Dybciak

Źródło: dd

« Powrót

Galeria