Aktualności

11-10-2011

„Samochodówka” - szkoła XXI wieku

„Samochodówka” - szkoła XXI wieku

To już prawdziwa szkoła XXI wieku – te słowa wielokrotnie padały podczas uroczystego otwarcia nowego budynku pracowni zawodowych w siedleckim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Inwestycja w popularnej „Samochodówce” kosztowała 8,5 mln zł, a 7 października obiekt oddano do użytku.

Zwiedzający obiekt goście nie kryli słów uznania. Nowe, wspaniale wyposażone pracownie zawodowe to prawdziwy szok w porównaniu z dotychczasowymi warunkami nauczania w starym baraku. Każdy kierunek nauczania mu to swoją pracownię. Przyszli hotelarze mogą uczyć się swojego fachu w pracowni, gdzie oprócz recepcji jest także w pełni wyposażony hotelowy pokój z łazienką. Kucharze mają dwie pracownie z pełnymi ciągami gastronomicznymi i nowoczesnym wyposażeniem. Przyszli mechanicy samochodowi z ławki szkolnej mogą przyglądać się naprawie samochodu, który może wjechać wprost do sali lekcyjnej, w której jest specjalistyczny wyciąg spalin Wszystkie pracownie, a jest ich dwanaście są w pełni wyposażone w sprzęt audiowizualny i specjalistyczny do nauki danego zawodu.


Nowy dwukondygnacyjny budynek pracowni technologicznych przy ul. ks. Popiełuszki 8 to zupełnie nowa jakość. W obiekcie zlokalizowano 12 pracowni, które zapewnią możliwość nauki i szkolenia w różnych zawodach. Prace budowlane, których wykonawcą był Zakład Usług Inżynierskich Krzysztofa Redesiuka z Siedlec, zostały zakończone nieco wcześniej niż przewidywał to harmonogram. W budynku mieszczą się pracownie: elektrotechniczna, dwie komputerowe, dwie technologii ogólnej, technologii samochodowej, samochodowa, hotelarska, gastronomii ogólnej, obsługi klienta, dwie technologii gastronomicznej. Wszystkie mają zaplecza i zostały już kompletnie wyposażone i umeblowane. W ramach zadania, na które wydano 8,5 mln zł wykonano także utwardzenie terenu wokół szkoły oraz rozebrano stary budynek warsztatów.

W piątek, 7 października odbyło się uroczyste przekazanie do użytku nowego obiektu. Było to prawdziwe święto szkoły. Wzięło w nim udział dostojne grono gości. Parlamentarzystów reprezentowali posłowie: Stanisława Prządka, Krzysztof Borkowski, Jacek Kozaczyński i Krzysztof Tchórzewski, a władze samorządowe Siedlec: prezydent Wojciech Kudelski, jego zastępcy Anna Sochacka i Jarosław Głowacki oraz przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś. W uroczystości udział wziął także mazowiecki wicekurator oświaty, a jednocześnie nauczyciel „Samochodówki” Mariusz Dobijański. Uroczystego poświęcenia budynku pracowni dokonał ks. prałat Eugeniusz Filipiuk, proboszcz parafii katedralnej, który wcześniej przewodniczył Mszy św. w intencji całej społeczności szkolnej.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Siedlcach, bo tak brzmi oficjalna nazwa popularnej „Samochodówki” dysponuje obecnie najnowocześniejszą bazą edukacyjną wśród siedleckich szkół. Główny budynek dydaktyczny został oddany do użytku z początkiem roku szkolnego 2000/2001. W 2009 roku placówka, jako pierwsza w Siedlcach wzbogaciła się o kompleks boisk sportowych (boisko piłkarskie i wielofunkcyjne z budynkiem sanitarno – szatniowym), który powstał w ramach programu „Moje boisko ORLIK 2012”. Nowy budynek pracowni zawodowych doskonale uzupełnia bazę dydaktyczną. Do pełni szczęścia brakuje hali sportowej, która jest od dawna w planach, ale brak możliwości zewnętrznego finansowania oddala inwestycję.

Dariusz Dybciak

Źródło: dd

« Powrót