Aktualności

04-03-2011

Rolnicza "Solidarność" przypomina

Rolnicza "Solidarność" przypomina

W niedzielę, 6 marca działacze Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność" z byłego województwa siedleckiego obchodzili jubileusz 30-lecia istnienia.

Była to okazja do przypomnienia najważniejszych wydarzeń, a zwłaszcza ogólnopolskiego strajku okupacyjnego, który trwał w Siedlcach od 5 listopada do 13 grudnia 1981 r.

Uroczystości rozpoczęła Msza św pod przewodnictwem ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego sprawowana w siedleckiej katedrze. Dalsze uroczystości jubileuszowe odbyły się w sali "Podlasie" przy ul. Sienkiewicza. Wzięli w nich udział: senator Waldemar Kraska, posłowie Bogusław Kowalski i Krzysztof Tchórzewski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Franciszek Gryciuk, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, działacze ruchów niepodległościowych, członkowie NSZZ "Solidarność". Spotkanie zorganizował Komitet Obchodów, którego pracami kieruje Zenon Borkowski.

Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski witając uczestników spotkania w Siedlcach powiedział: - Rolnicza "Solidarność" dała przykład, że przyszedł czas, aby upomnieć się o naszą wolność. Dzisiaj chylimy czoło przed wszystkimi, którzy zebrali się wówczas w naszym mieście, aby dać znać, że polska wieś upomina się o godność, prawdę i wolność. Prezydent przekazał uczestnikom spotkania okolicznościową plakietę.

Prezes IPN prof. Franciszek Gryciuk zapowiedział, że konieczne jest opracowanie przez Instytut oddzielnej monografii opisującej dzieje "Solidarności" RI. - Musimy pamiętać, że nie tylko strajki ustrzyckie i rzeszowskie wpisały się w historię naszej Ojczyzny, ale także Podlasie miało wielki wkład w przemiany ustrojowe w naszym kraju i w konsekwencji upadek komunizmu.

Zebrani mogli usłyszeć prelekcje związane historią powstania związku w byłym województwie siedleckim. Nie zabrakło również czasu na dyskusję i wspomnienia. Siedlce zapisały się w historii NSZZ "Solidarność" słynnym strajkiem okupacyjnym, który rozpoczął się 5 listopada 1981 r. Uczestniczyły w nim delegacje związkowe z całego kraju. Powołano wówczas Ogólnopolski Komitet Akcji Protestacyjnej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", na czele którego stał Edmund Drygiel. Strajkujący domagali się "konstytucyjnego zagwarantowania nienaruszalności indywidualnej własności ziemi, prawa jej dziedziczenia i swobodnego obrotu", zrównania wszystkich sektorów rolnictwa w dostępie do dotacji oraz wprowadzenia ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników i ich rodzin. Rozmowy ze strajkującymi podjęto dopiero 4 grudnia 1981 r. Strajk w Siedlcach zakończyło wprowadzenie 13 grudnia stanu wojennego. (dd)

Źródło: dd

« Powrót