Aktualności

03-10-2011

Świętowali działkowcy

Świętowali działkowcy

"Złote Piaski", "Zacisze - Podlasie" i "Kolejarz" to najlepsze ogrody w konkursie na "Najlepszy Siedlecki Ogród w 30-leciu PZD". Wyniki ogłoszono podczas Siedleckich Dni Działkowca połączonych z 55-leciem istnienia ROD "Podlasie".

Działkowcy w Siedlcach to prawdziwa potęga. Dziesięć istniejących ogrodów zajmuje obszar 97 ha. Uprawianych jest obecnie 2230 działek, których średnia wielkości wynosi około 300 m2. Jak szacują sami działkowcy z różnych form aktywności i wypoczynku korzysta w ogrodach blisko 10 tysięcy mieszkańców Siedlec. Kiedyś Pracownicze, a dziś Rodzinne Ogrody Działkowe tworzone były na terenach przekazanych przez miasto. Z reguły były to nieużytki lub ugory. Przez lata dzięki wysiłkowi działkowców i ich rodzin tereny te zostały przekształcone w piękne ogrody. Wybudowana została niezbędna infrastruktura. Powstały wspaniałe miejsca wypoczynku i rekreacji dla działkowców, którzy spędzają tu cały wolny czas, a bardzo często i urlopy wypoczynkowe. Na działkach w sposób ekologiczny produkują warzywa i owoce na potrzeby własne i swoich rodzin. Widząc zadbane działki, wykoszone trawniki, odnowione tonące w kwiatach, drzewach i krzewach altany trudno nie dostrzec ogromu pracy włożonego w utrzymanie ogrodów.

Tegoroczne Siedleckie Dni Działkowców, obchodzone 1 października, połączone były z jubileuszem istnienia ROD "Podlasie". Powstały przed 55 laty przy ul. Granicznej jest jednym z najstarszych ogrodów w mieście. Obecnie działa wspólnie z sąsiadującym ogrodem "Zacisze". Z okazji jubileuszu działkowcy z "Podlasia" odebrali gratulacje od Zarządu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców i władz Siedlec reprezentowanych przez wiceprezydenta Jarosława Głowackiego.
W trakcie spotkania ogłoszono wyniki konkursu "Najlepszy Siedlecki Ogród w 30-leciu PZD". Pierwsze miejsce zdobył ROD "Złote Piaski". W nagrodę otrzymał od Prezydenta Siedlec kosiarkę spalinową. Drugie miejsce przypadło jubilatom z "Zacisza - Podlasia", a trzecie ogrodowi "Kolejarz". Kolejne miejsca zajęły "Zdrowie", "Relax" i "Wiarus - Rozrywka". Wszystkie ogrody otrzymały nagrody w postaci sprzętu zmechanizowanego, przydatnego w utrzymaniu ogrodów ufundowanego przez władze Siedlec oraz zestawy nasion od Polskiego Związku Działkowców.
Obchody uświetnił występ artystyczny w wykonaniu seniorów z "Rafy".

Źródło: dd

« Powrót